DünyaGüncel

Atina’da iki Kürt gazeteci işkenceyle gözaltına alındı

Yunanistan’da polis şiddetini görüntülemek istedikleri için gözaltına alınan Kürt gazeteciler Çağdaş Kaplan ve Berçem Mordeniz’in adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. 

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Syntagma Meydanı’nda bir kişinin ters kelepçelenip darp edilerek gözaltına alınması anını kameraya çeken Kürt gazeteciler Çağdaş Kaplan ve Berçem Mordeniz gözaltına alındı. Basın kartları olmasına rağmen gözaltına alınan her iki gazetecinin de darp edildiği öğrenildi.
Gözaltına alınan gazeteciler, Akropolis Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. Gazetecilerin bu gün adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.
Gözaltında tutulan gazetecilerden Kaplan, Gazete Karıncaya gönderdiği mesajında, uluslararası basın örgütlerine seslenerek avukat talebinde bulundu. Hem kendisinin hem de Berçem Mordeniz’in gözaltına alınırken ters kelepçelenip darp edildiklerini söyleyen Kaplan, “Polis şiddetine tanık olanların, karakola girmesine izin verilmedi. Yurttaşlar şahitlik etmek istedi ama izin verilmedi” dedi.  Kaplan, darp edildikleri anların meydandaki kameralara yansıdığını söyledi.
Gazeteci Berçem Mordeniz’in astım hastası olduğunu vurgulayan Kaplan,
“Berçem’in ilaçları, hatta su dahi verilmiyor. Akropolis Karakolu’nda salgına ilişkin hiçbir önlem yok. 30-40 kişi içeride. İşkence uygulaması devam ediyor. Virüse yakalanırsak sorumlusu Yunanistan polisidir. Yunanistan polisi, Akropolis Karakolu’nda şu an iki gazeteciye işkence yapıyor” diye belirtti.
(Kaynak: MA)
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu