Dünya

ATİK 22. Kongresi başarıyla sonuçlandı

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden(Almanya-Fransa-İsviçre-Avusturya-Belçika-Hollanda ve İngiltere’den) gelen 103 delegenin katılımı ile gerçekleştirilen 22.ATİK Kongresi’nde yoğun ve verimli tartışmalar yaşandı. Siyasal taslağın tartışıldığı bölümde 35 delege söz alarak görüş, öneri ve eleştirilerini dile getirdi. Gelen eleştiri ve önerilerle zenginleşen siyasal yönelim taslağı, Delegelerin büyük çoğunluğu tarafından kabul edildi. Emperyalist-Kapitalist sistemin krizi ve buna paralel olarak işçi ve emekçilerde giderek büyüyen öfkenin grev sokağa çıkma biçiminde önümüzdeki süreçlerde daha çok gündeme geleceğinin altı çizilerek, ATİK aktivistlerinin bulunduğu üretim alanlarında işçi çalışması ve örgütlenme yapması, sendikal mücadelede yer alması, hem sarı sendika bürokrasisine hemde burjuvaziye karsı bu alanlarda mücadele yürütülmesi önümüzdeki sürecin en önemli çalışma alanı olarak öngörüldü.Türkiye’de süren demokrasi ve devrim mücadelesiyle dayanışma,Kürt ulusunun haklı meşru taleplerini ve özgürlük yolunda sürdürülen mücadeleyi sahiplenme,içinden geçilen süreçte olası tehlikelere ve tasfiye politikalarına karşı, Kürt halkını uyarmak gerektiğine ilişkin vurgular yapıldı.

Dünyada emperyalizme karşı sürdürülen mücadelelerle dayanışmaya devam edileceği vb… gibi, ATİK in çok yönlü görevlerini bundan sonrada sürdüreceği ATIK 22. Kongresinde bir kez daha teyit edildi.

Kaypakkaya`nin katledilişinin 40. yılında” Türkiye Proletaryasının önderi, Kaypakkaya’yı savunan ve anan kesimlere yönelik Türk devletinin faşist basklarını sürdürmesi kınanarak, Kaypakkaya`yı savunmak onurdur, ondan öğreneceğiz ve onu anmaya devam edeceğiz. 40 Yılında Kaypakkaya yı anma etkinliklerine ATiK olarak destek vermeliyiz” önergesi Kongrede kabul edildi.

Faaliyet Raporunda 2 yıllık faaliyetlerin olumlu ve eksik yanları tartışıldı. Bu bölümde 25 delege konuştu. 2 yıllık sürecin eksikliklerine karşın, esasta olumlu grafik gösterdiği ve ATİK çalışmalarının derlenip toparlanma sürecine girdiği belirtildi. Avrupa da oluşturulan Demokratik Güçbirliği Platformlarının önemli ve olumlu bir çalışma olduğu belirtildi.

atık 3200 civarında katılımcının dinleyici olarak bulunduğu 2 gün süren Kongrede 9 Genel Konsey Üyesi ve 3 Denetim Kurulu Üyesi seçildi. Birlik-Mücadele-Zafer sloganlarının atıldığı Kongre, Pazar saat 15.00 civarında sonlandırıldı.

 


 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu