Emek

ATİK Kampana direnişini ziyaret etti

Kartal: Kampana Deri’de sendikalı oldukları için 19 Mart 2011 tarihinde işten çıkarılan işçilerin Tuzla Deri Sanayii’de fabrika önünde verdikleri mücadele devam ediyor.

Deri-İş Sendikası üyesi Kampana işçilerinin direnişinin 442. gününde (bugün) işçiler ve işçileri ziyarete gelen ATİK bir eylem düzenledi. Öğle saatlerinde düzenlenen eyleme diğer fabrikalardan gelen işçiler, Kampana işçilerine destek verdiklerini bir kez daha gösterdiler.

Burada Deri-İş Sendikası adına yapılan açıklamada Tuzla Kampana Deri ve İzmir Savranoğlu Deri’de yüzlerce gündür sürdürülen ısrarlı mücadeleye değinildi ve patrona “sendika karşıtı tutumdan vazgeçme, mahkeme kararlarına saygı gösterme ve atılan işçileri bir an önce işe geri alma” çağrısında bulunuldu.

Havacılık iş koluna yönelik grev yasağı saldırısının da kınandığı açıklamada “Siyasi iktidarın ve THY yönetiminin-işverenin tüm baskılarına, tehditlerine ve işten atma çabalarına karşın Hava-İş Sendikası’nın verdiği mücadeleyi destekliyoruz” denildi.

Eylemde ATİK adına Süleyman Gürcan bir açıklama yaparak, işçilerin mücadelesinin uluslararası mücadeleye taşımanın öneminden bahsetti ve işçilerle her daim birlikte olacaklarını söyledi. Gürcan’ın ardından Savranoğlu’da süren mücadeleden bahseden Deri-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz ve Deri-İş Sendikası Tuzla Şube Başkanı Binali Tay birer konuşma yaptı.

Eylemde son olarak Deri-İş Genel Başkanı Musa Servi söz aldı. Deri sanayide elde edilen kazanımların hiçbirinin kolay elde edilmediğini, çok çeşitli mücadeleler sonucu bugüne gelindiğini hatırlatan Servi, kazanılmış haklara göz dikilmesine razı olmadıklarını, olmayacaklarını vurguladı.

Kampana Deri patronunun fabrikayı kapatacağı söylemlerine de değinen Servi, “Biz Savranoğlu’nun, Kampana’nın ya da Togo’nun kapanmasını istemiyoruz. Ama eğer haklarımıza saldırıyor ve çalışmalarımızı engelliyorlarsa da bu onların bileceği bir şeydir” dedi.

 

“Biz ekmek yiyemiyorsak patron da yiyemeyecek!”

Eylemin ardından ATİK ve Deri-İş Sendikası THY grevini ziyaret etmek için yola çıkarken, biz de direniş çadırına giderek kalan işçilerle sohbet ettik. Direnişlerinin 442. gününde hala çadırlarını ayakta tutmanın gururunu konuşmalarından hissedebiliyorduk. Sohbet ettiğimiz işçilerden Turgay Üstündağ, sonuçlanan tüm mahkemelerin kendi lehlerine olmasına rağmen patronun “Kapatacağım” diyerek, kendilerini hala işe almamak için inat ettiğini söyledi.

Biz para istemiyoruz, biz işe geri alınmak istiyoruz. Bunu patrona söylediğimizde ‘Sizi işe alamam, fabrikayı kapatıyorum’ dedi” diyen Üstündağ, “Eskiden bizi tehdit ederken şöyle diyordu: ‘Buradan Savranoğlu’na tır tır götürseniz param tükenmez’! Ama şimdi tazminatlarımızı öderken lira lira sayıyor paralarını” diyerek patronun zor durumda olduğunu söyledi.

Neden sizi tekrar işe almak istemiyor?” sorumuzu “Bu deri sanayi de işçilerin gözü-kulağı bizde. Kampana kazanırsa, işçiler şöyle diyecek ‘Kampana gibi büyük bir fabrikayı işçilerin direnişi ne hale getirdi?’ ve ardından onlar da direnişe başlayacaktır” diye cevaplayan Üstündağ, son olarak şunları ekledi:

Biz burada sadece para için beklemiyoruz. Biz ekmek yemiyorsak-yiyemiyorsak, Kampana patronu da yiyemeyecek!

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu