Güncel

Av. Kırıkçu anlattı: Silvan’da avukatlara polis saldırısı!

İstanbul: 12 gündür “sokağa çıkma yasağı” ve abluka altında katliam saldırısına maruz kalan Silvan’da dün (13 Kasım) aralarında HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ ve milletvekillerinin bulunduğu gruba silahlı saldırısı sonrası Silvan’daki durumu incelemek için ilçede bulunan avukatlara da saldırı yaşandı. Açılım Hukuk Bürosu avukatlarından Aylin Kırıkçu’ya kısaca neden Silvan’da olduklarını ve nelerin yaşandığını sorduk.

“Biz hukukçular olarak bu ablukayı kırmak ve halkla dayanışmak için buradayız”

Kırıkçu, Silvan’da mahallelerdeki insanlara erişmenin imkansız olduğunu dile getirerek avukatlar olarak orada bulunuş amaçlarını, “Biz hukukçular olarak hem bu ablukayı kırmak, burada direnen halkla dayanışmak; hem de mahallelere girerek hak ihlallerine ilişkin raporlama yapmak için geldik” şeklinde açıkladı.

Avukatlara polis saldırısı!

Avukatlar olarak ilçeye girişleri itibariyle gözlemlerini aktaran Kırıkçu, şu şekilde bilgi verdi: “Henüz ilçe girişinde dahi birçok zırhlı araç karşıladı bizi, sokaklarda sivil araçlardan çok askeri araçlar geziyordu. İlk olarak Silvan Belediyesi’ne geçip durumu öğrenmeye çalıştık. Bu sırada yasak bölgeye giren halktan bir grubun tarandığını ve aralarında yaralılar olduğunu öğrendik.

Keza halihazırda 50’ye yakın gözaltı olduğundan bahsediliyordu. Biz de hukukçular olarak adliyeye doğru yürümeye karar verdik. Henüz yürüyüş yeni başlamıştı ki polis saldırısı gerçekleşti. TOMA aracı hızlı bir şekilde üzerimize doğru sürüldü. Su sıktılar ve gaz kapsülleri attılar. Biz de kendimizi korumaya çalıştık.

İnsanlar ezilmekten son anda kurtuldu. Belediye binasına doğru geçip toparlandık. Bu sırada yine polis araçları belediyenin önünde geziyor ve otobüslerin kaldırılması yönünde ihtarda bulunuyorlardı. Belediye otobüslerinin orada olması saldırmalarını önledi çünkü.

Kırıkçu son olarak, mahallelere girene kadar Silvan’dan ayrılmayacaklarını dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu