DünyaGüncel

Avrupa Demokratik Güç Birliği, Avrupanın dört yanında eylemdeydi

ADGB'nin başlattığı kampanya kapsamında Avrupa'nın pek çok ülkesinde eylemler düzenlendi

ADGBnin duyurusunu  “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” kampanyasının startı 10 Nisan’da Avrupa`nın birçok şehrinde yapılan yürüyüş ve mitingler ile verildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin`de Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) bileşenlerinin ortak çağrısı ile “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” kampanyası kapsamında bir eylem düzenlendi.

Başkent Berlin`de yapılan eylem, SPD Berlin binasının önünde miting şeklinde gerçekleştirildi. Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas’ın, HDP’nin terör örgütleri ile aralarına mesafe bırakması açıklamasından dolayı eylem için SPD binasının önü seçildi. Miting eylemi saat 14:00`dan saat 16:00`a kadar sürdü. Eylem saygı duruşu ile başladı ve ADGB `nin ortak basın açıklaması okunarak devam etti.

AKP-MHP önderliğindeki faşist TC devletinin HDP’ye yönelik baskıları, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini protesto etmek ve Boğaziçi Üniversitesi protestoları ile dayanışmada bulunmak için bir araya gelen göstericiler hep bir ağızdan “Faşizme Geçit Yok, Faşizmi Omuz Omuza Yıkacağız” sloganları attılar.

Eyleme Die Linke milletvekili Hakan Taş, HDP Milletvekilleri Sibel Yiğitalp ve Ahmet Yıldırım de katılarak dayanışmada bulundular.

Eylemde söz alarak konuşan HDP Milletvekili Ahmet Yıldırım, Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas’ın HDP ile ilgili açıklamalarına sert tepki göstererek; “HDP ye terör örgütleri ile arasına mesafe koyması gerektiği açıklamalarını yapan Dışişleri Bakanı Haiko Maas faşist AKP-MHP iktidarının kuyusuna su taşımaktadır. HDP nin kapatılması için başlatılan sürecin hiçbir hukuksal boyutu yoktur. Bu kapatma davası diktatör T. Erdoğan önderliğindeki AKP-MHP faşist iktidarının bir ürünüdür. Bu davanın savcısı AKP-MHP faşist iktidarı, hakimi ise halk olacaktır. Bizler bugün burda Almanya Dışişleri Bakanı Haiko Maas`a bir kez daha sesleniyoruz, asıl sizler diktatör T. Erdoğan ve AKP-MHP faşist iktidarı ile aranıza mesafe koyun” sözleri ile cevap verdi.

Eylem atılan sloganlar, müzik dinletisi eşliğinde son buldu.

 

STUTTGART 

“Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” şiarıyla 10 Nisan’dan 4 Eylül’e kadar sürecek olan kampanyasını başlatan Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Avrupa’nın pek çok kentinde olduğu gibi Stuttgart’ta da “HDP Halktır, Kapatılamaz”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Boğaziçi Üniversitesi Özgürdür” dedi.

Pandemi kısıtlamalarına rağmen ADGB Stuttgart’ın çağrısıyla biraraya gelen ve yaklaşık 80 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde kampanyanın sokak eylemiyle duyurusu yapılırken, kampanyanın  içeriğine dair de konuşmalar yapıldı.

ADGB adına almanca yapılan konuşmada;  ADGB olarak  “Egemenlerin dünya genelinde gerici, baskıcı,faşizan saldırılarına özelde de Türkiye ve Kürdistan´daki AKP- MHP faşizminin saldırılarına karşı, her coğrafyadan, tüm halklardan ezilenler ve emekçilerle;  bütün demokrasi güçleriyle birlikte bir mücadelenin büyütülmesini hedefledikleri ifade edilirken, hem Türkiye´deki anti-faşist mücadeleye güç katmak hem de onun Avrupa´ya uzanan kollarını durdurmak için, demokrasiden, eşitlikten, adaletten ve özgürlükten yana tüm güçlerle birlikte Faşizme karşı birlikte mücadele edip birlikte kazanacağız” denildi.

Eski HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız da mitingde bir konuşma yaptı. Konuşmasında, HDP’nin kapatılma girişimlerine, kadın cinayetlerine, İstanbul Sözleşmesine değinen Sarıyıldız;  “Bir avuç insan toplumun ortaya çıkardığı emeği sömürüyor. Diğer tarafta da milyonlarca insan aç. Şimdi HDP’yi kapatmak istiyorlar, çünkü her türlü zorbalığı uyguladıkları halde toplumu teslim alamadılar” dedi.

Eylemde 8 Mart Eylem Birliği ve OTKM (Offenes Treffen Gegen Krieg und Militarisierung) adına da konuşmalar yapıldı.

Yaklaşık 1 saat süren eylem, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganıyla sona erdi.

DÜSSELDORF

Düsseldorf’ta yürüyüş saat 15:30’da DGB Haus önünde başladı. Cornelius Platz’a kadar yapılan yürüyüş ardından bir miting düzenledi. Yürüyüş ve mitingde HDP’ye dönük kapatma tehditleri ve TC’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı protesto edildi.

Mitingde Avrupa Demokratik Güç Birliği adına Çiğdem Devran ve Süleyman Gürcan, FED-MED Eşbaşkanı Engin Sever, Die Linke Almanya Federal Gençlik Sözcüsü Jan Schiffer, PD Federal Gençlik Temsilcilerinden Jan Diren, Lisa Feminist Eylem Düsseldorf Temsilcisi ile HDP eski milletvekilleri Ziya Pir ve Besime Konca birer konuşma yaptı.

ATİK eşbaşkanı Süleyman Gürcan almanca yaptığı konuşmada “Bugün 10 Nisan’da Avrupa çapında bir kampanya başlatıyoruz. “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” sloganıyla başlattığımız bu kampanyada tüm Avrupa’da sokağa çıkarak; emperyalizme ve faşizme karşı mücadele çağrısı yapacağız. Kampanyada Avrupa’daki ırkçılığı, faşizan siyaseti ve Avrupa ülkelerinin faşist iktidarlarla birlikte çalışmasını kınayacağız. Avrupa ülkelerinin faşist Türk devletine verdiği destekle HDP kapatılmak isteniyor. İstanbul sözleşmesinden bir gece yarısı çıkıldı. Milletvekili Sayın Gergerlioğlu abtest alıp namaz kılmasına bile müsade etmeden göz altına alındı. Kürtlere, Alevilere, işçilere, kadınlara ve LGBTİ+ lara yönelik saldırılar giderek yoğunlaşmaktadır.
Tüm bunlara karşı yerli ve göçmen demokrasi güçleri Avrupa’da ortak mücadeleyi büyütmeliyiz. Avrupa halklarını kendi ülke hükümetlerinin faşist TC’ye verdiği desteğin durdurulması için mücadele etmeye çağrıyoruz.” dedi.

Çiğdem Devran ise yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Faşizm bizi çok iyi tanır. Ama bizim de onu çok iyi tanıdığımızı biliyor. Ona teslim olmayacağımızı, asla diz çökmeyeceğimizi çok iyi bilir. Bugün bütün dünyada yeni bir sermaye birikimi isteyen faşistler üstümüze gelmekteler. HDP’nin kapatılması, Boğaziçili gençlerin gözaltına alınması, İstanbul sözleşmesinin bir gece darbesi ile kaldırılması, milletvekillerine dönük baskılar faşizmin adımlarıdır. Biz buna geçit vermeyeceğiz ve omuz omuza mücadele yürüteceğiz. Yaşasın devrimci dayanışma.”

Eylemde atılan sloganlar ve taşınan pankartlarla “Türk devletinin faşizan uygulamalarına karşı ortak mücadeleyi büyütme” mesajı verildi.

Yürüyüşe Avrupa Parlamentosu Die Linke milletvekili Özlem Demirel de katılarak dayanışmada içinde bulundu.

 

NÜRNBERG 

Nürnberg Demokratik Güçbirliği’nin organizesiyle bir araya gelen ikiyüz kişilik kitle Aufsessplatz meydanında toplandı. Avrupa Demokratik Güçbirliği’nin hazırladığı almanca bildiri okunduktan sonra kitle Türk Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Güçbirliği’nin bildirisi Konsolosluk önünde türkçe okunarak yürüyüşe devam edildi.

Yürüyüş boyunca “Yaşasın HDP Direnişi”, “Diktatör Erdoğan”, “Yaşasın Devrimci Dayanışma”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “Jin Jiyan Azadi” vb. sloganlar atıldı.

Miting alanında, HDP eski milletvekili Nursel Aydoğan günün anlamına yönelik bir  konuşma yaptı. Aydoğan konuşmasında Newroz’dan, İstanbul sözleşmesine, Boğaziçi direnişinden, HDP’ye yönelik saldırılara, milletvekili Gergerlioğlu’nun tutuklanmasından HDP’yi kapatma davasına ve Zindan direnişine ait bir çok konuda görüş belirtti. Birlikte mücadele ile bu zorlukların aşılacağını belirtti.

Aydoğan’dan sonra YDG (Yeni Demokrat Gençlik) adına bir konuşma yapıldı. Konuşmada, “Türkiye yasal siyaset alanında, kurulduğu günden beri önemli politik roller oynayan HDP, faşist devlet iktidarı tarafından kapatılmak isteniyor. Faşist AKP ve MHP iktidarının tüm baskılarına rağmen 6 milyon oy alıp, üçü  büyükşehir belediyesi olmak üzere, 100’den fazla belediye başkanlığı  ve parlamentoda 80 civarinda milletvekilliği kazanan HDP’yi kapatmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Çünkü biz, gençler,kadınlar,  İşçiler, emekçiler, Kürtler, Aleviler, devrimciler, Sosyalist’ler farklı etnik ve inanç kurumlarından milyonlarca HDP’liyiz. Çünkü biz halkız. Kayyum gaspıyla, hapishanelere atmayla, kapatma tehditleriyle yılmayız. Bir HDP gider, Bin HDP gelir!” denilerek burgu yapıldı.

Nürnberg Yeni Demokratik Gençlik olarak, “HDP’nin yanındayız. Birlikte daha güçlüyüz” denildi. Sonra Kerem Schamberger söz aldı. HDP’ye yönelik saldırıları kınayan Schamberger, bugün ayrıca Selahattin Demirtaş’ın doğum günüdür diyerek, Selahattin Demirtaş şahsında zindanlarda devam eden açlık grevini selamlayan bir konuşma yaptı.

Mitingde, ATİF, Yeni Kadın, YDG, Partizan, AGİF, DİDF, Bir-Kar, SYKP, DİK, KKP, DKP, MLPD, FDJ, Die Linke, Linke Liste, Medya Volkshaus, Dersim İnşa Kongresi ve Kürdistan Komünist Partisi kurumları yeraldı. Miting direniş halayıyla sona erdi.

 MANNHEİM

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) başlattığı “Faşizmi Birlikte Yeneceğiz” kampanyası kapsamında Almanya’nın Mannheim kentinde 10.04.2021 tarihinde bir miting düzenlendi.

Mannheim merkezinde (Paradeplatz da) göçmen-yerli kurumlar ve kitle saat 16 da toplanarak miting gerçekleştirdi. ADGB Almanca, Türkçe , Kürtçe açıklamar okunduğu ve MLPD de konuşma yaptığı eylemde Mannheim şehrinde “Faşizmi birlikte yeneceğiz” kampanyası sahiplendi. Eylem “Faşizme karşı omuz umuza”, “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganları eşliğinde saat 17 de sona erdi.

 HAMBURG

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin (ADGB) başlattığı “Faşizmi birlikte yeneceğiz” kampanyası kapsamında Hamburg’da bir miting düzenlendi.
HDP’ye yönelik baskıları protesto ve İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasını pretosto etmek için Hamburg’un Gansämarkt semtinde düzenlenen miting, demokrasi ve özgürlük mücadelesi şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

ADGB merkezi olarak çıkartdığı bildirilerin okundugu mitingde, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç yaptığı konuşmada başlatılan kampanyanın önemine dikkat çekti.

Hamburg Demokratik Güç Birligi dışında yerli ve göçmen kurumları temsilcilerinin konuşmaları türküler ile sonlandırıldı. Mitingde bir grup faşistin provokasyon girişimi gençlerin müdahalesi ile boşa çıkartıldı.

 

 İsviçre’nin 5 merkezinde ADGB eylemleri

İSVİÇRE|11.04.2021|  ADGB’nin “Faşizmi birlikte yeneceğiz” sloganıyla 10 Nisan’da startını verdiği 6 aylık eylem kapsamında İsviçre’nin Bern, Basel, Zürih, Cenevre ile St Gallen kentlerinde eylemler düzenlendi. Eylemlerde HDP’nin kapatılması, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi, Boğaziçi Üniversitesi’ne ve devrimci kurumlara yönelen baskılarla Kürt halkına yönelik katliam saldırıları başta olmak üzere yaşanan hukuk dışı faşizan politikalara karşı birlikte mücadele etme çağrıları yapıldı.

BERN 

Bern kentinde düzenlenen eyleme ADGB İsviçre’nin yanı sıra İsviçreli, Türkiyeli Kürdistanlı çok sayıda demokratik kurum katılarak destek verdi.

Helvetiaplatz’da HDP bayrakları ile üzerinde “HDP yalnız değildir, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, faşizme karşı birlikte mücadeleye” yazılı pankart taşındı.

ADGB temsilcisi Tuncay Yılmaz, TJK-E adına Hediye Munzur, İsviçre Demokratik Kürt Toplum Merkezleri (CDK-S) eşsözcüsü Ali Şimşek, İsviçre Göçmen İşçiler Federasyonu (İGİF) adına Hülya Orak ile İsviçre Kürt Enstitüsü adına İrfan Babaoğlu tarafından yapılan Türkçe, Kürtçe ve Almanca konuşmalarda verilen ortak mesajda şunlar belirtildi:

“Egemenlerin dünya genelindeki gerici, baskıcı, faşizan saldırılarına karşı her coğrafyadan, tüm halkalardan ezilenler, emekçiler olarak birlikte yanıt olacağız. Türk devletinin Avrupa’daki resmi, gayri resmi, ekonomik, siyasal, çeteci çalışmalarına karşı teşhir, hukuki girişimler ve her türlü meşru mücadeleyi büyüteceğiz. AKP-MHP faşizmini hem doğduğu topraklarda boğacak hem de Avrupa’ya uzanan kollarını durduracağız. Barış, demokrasi, eşitlik, adalet ve özgürlük için faşizme karşı birlikte mücadele edip birlikte kazanacağız.

Avrupa devletlerinin kendi çıkarları gereği Kürt halkına ve devrimcilere yönelen faşizmin saldırılarına karşı suskunluğuyla çanak tutmasına karşı gerek Kürdistan ve Türkiye gerekse Avrupa’da faşizme karşı bulunduğumuz her alanda mücadeleyi yükselterek faşizmi kendi karanlığında boğacağız.”

Konuşmalardan sonra eylem sloganlarla sona erdi.

ST GALLEN

ADGB İsviçre’nin bir diğer eylem alanı St Gallen kentiydi.

İsviçre Demokratik Güç Birliğinin yanı sıra her kesimden devrimci kurumun katılarak destek verdiği eylem Bahnhofplatz’da düzenlendi. Eylem boyunca Almanca bildiriler dağıtıldı.

Yapılan konuşmalarda Türk devlet faşizminin tecrit, katliam ve hak ihlallerine yönelik faşizan uygulamalarına karşı mücadelenin ortaklaştırılmasıyla ancak faşizmin yıkılacağı vurgusunda bulunuldu.

ADGB’nin faşizme karşı ortak mücadeleye yönelik bildirinin okunmasının ardından eylem sloganlarla sonlandırıldı.

CENEVRE

Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği önünde bir eylem düzenlendi. Devrim ve özgürlük şehitleri adına saygı duruşunda bulunulan eylemde ADGB’nin faşizme karşı mücadeleyi yükseltme çağrılarının yapıldığı açıklama okundu. Fransızca bildirilerin okunduğu eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Zürih

Zürih Kantonunda Covid-19 nedeniyle eylemler 15 kişiye kısıtlamasına rağmen onlara devrimci, demokrat ve yurtsever ADGB basın açıklamasına katıldı. Almanca bildirilerin okunduğu ve açıklamaların yapıldığı eylem Zürih’in en yoğun caddelerinden Bahnhofstrasse’de gerçekleşti

Basel

Aynı amaçla Basel ADGB’nin çağrısına cevap veren demokrasi çevreleri AKP / MHP faşizmine karşı alanlara çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu