Dünya

Avrupa Sürgünler Meclisi Frankfurt’ta toplandı

Frankfurt: Avrupa Sürgünler Meclisi Frankfurt’ta toplandı. 15 Aralık 2012 tarihinde 120 kurucu üyenin katılımı ile ilk kez biraraya gelen Avrupa’daki sürgünler, 1 Aralık 2103 tarihindeki Köln’de birinci kongresini yapmıştı. Kısa adı ASM olan, Avrupa Sürgünler Meclisi, 28 Haziran Cumartesi günü Saalbau Gallus’taki toplantıda, geleceğe yönelik çalışmaları ve kurumsallaşma (dernek) için bir dizi kararlar aldı. Bugüne kadar Avrupa’nın dört kentinde tanıtım toplantıları düzenleyen sürgünler, geçmişe kıyasla, daha emin adımlarla yürüyeceğiz mesajı verdi.

İki gün devam eden toplantılar sonrası, Hukuk ve Arşiv Bürosu oluşturularak, Avrupa ülkelerinde sayısı 400’e varan ve İnterpol tarafından ikinci bir ülkeye giriş yaptıklarında 90 günlere kadar gözaltılar yaşayan siyasi sürgünlerin, senelerdir bir havuzda toplayamadıkları hukuki bilgileri ve maddi olarak ödenemeyecek ölçekteki sanatsal, siyasal ve arşivsel değerlerine sahip çıkılması kararı alındı.

Hukuk Bürosu‘na Av. Ahmet Fazıl, Leman Stehn ve Süleyman Şahin, Arşiv ve Araştırma Bürosu’na ise, Engin Erkiner ile Kazım Mete seçildi. 

13 Eylül 2014 tarihinde Paris’te Panel düzenlenecek. 12 Eylül’ün devam eden uygulamaları ve uluslararası alandaki yargılanması içerikli panel sonrası, Ahmet Kaya ve Yılmaz Güney’in mezarı kitlesel bir katılımla ziyaret edilecek.

 

Sürgünlerden yeni kararlarla mücadeleye devam mesajı

Devrim ve demokrasi mücadelesinde kaybedilen sürgünler anısına, saygı duruşuyla başlayan toplantıda, “12 Eylül’ün kıyımı ve yasaları, uygulamalarıyla devam ediyor“ içerikli sunumu, Yayın Kurulu Üyesi Esma Uzun Güneş yaptı. Divan Kurulu’naTeslim Töre, Mahmut Özkanve Ganime Gülmez`in seçilmesinin ardından, taslak olarak hazırlanan gündem maddeleri, Meclisin onayına sunularak öneri ve eklerle kabul edildi.

Avrupa Sürgünler Meclisi genel olağan toplantısında en yaşlı üye (76), uzun bir dönem devrimci bir partinin genel sekreterliğini yapmış, Divan Başkanı Teslim Töre’nin yaptığı kısa konuşma, dikkatle dinlendi.

 

“Sürgünlük insanlık sorunudur”

Aramızdaki‚ en genç üyemiz” diye tanıtılan Töre, konuşmasında şunları belirtti: “Biz  sürgünler sorununu sadece sürgünde yaşayanların veya belli bir grubun sorunu olarak değil, insanlık sorunu olarak ele alıyoruz. Geleceğe yönelik çalışmalarımızın başarıyla devam etmesi için sürgün olan herkese ulaşılabilmeliyiz. Farklı düşüncelere sahip olsak dahi, geçmiş sekterliklerimizin arınarak, olumlu yanlarımızı öne çıkartarak, biraraya gelmeliyiz.

Konuşmasında sanatın mücadeledeki, önemine de değinen Töre, “sanatı siyasetle birleştirmeliyiz” açıklamasında bulundu.

Filistin direniş mücadelesinden verdiği bir örnekle konuşmasını şu şekilde devam ettirdi. “Sürgünlük koşullarında üretken olmalıyız. Filistin’de kaldığım yıllarda direniş mücadelesinde sanatla siyasetin, resmin ve karikatürün hemen birçok alanda nasıl iç içe geçtiğini ve mücadeleye sunduğu desteğin, güzel örneklerine tanık oldum. Her alanda geleceğe, çocuklarımıza ve torunlarımıza iyi örnekler bırakalım” dedi.

Aralarında Avrupa Sürgünler Meclisi Almanya, Avusturya, Hollanda, İsviçre ve Fransa üyelerinin bulunduğu toplantıda, Divan Üyesi Mahmut Özkan, katılımın daha önceki toplantılara kıyasla az olmasını eleştiren bir konuşma yaptı.

 

“Birbirimizi renklerimizle kabul edelim”

Özkan’ın, “Bugün birçok kurucu üyemizin herhangi bir sebeple de olsa aramızda olmaması, temel görevlerimizin hayata geçmesine engel değildir. Avrupa’da sayıları on binlerle ifade edilen sürgünlerin direniş ruhunun, bugün aramızda olduğunun bilinciyle, geleceğe güvenle bakıyoruz. Buraya gelmeden önce görüştüğüm bazı arkadaşlar oradan bir şey çıkar mı diye sordular. Umutsuz olmayalım ve bir birimizi renklerimizle kabul edelim. Geçen 1,5 yılda az yol kat etmedik” içerikli konuşması, dikkatle dinlendi.

Yürütme Kurulu raporu YK eş sözcüsü Metin Ayçiçek ise, geçmişe yönelik eleştirel bir konuşma yaptı. Ayçiçek şunları ifade etti: “Yapılan toplantılarda çok şey öğrendik. Ufkumuzu açan eleştiriler ve öneriler aldık. İlk kuruluşumuzda sürgünlük kavramı net değildi. 12 Eylül sürgünleri demiştik. Bugün Avrupa Sürgünler Meclisi olarak faaliyetlerimizi devam ettirmekteyiz. Bazen boyumuzu aşan işlere de giriştik” açıklaması ise, bir özeleştiri olarak değerlendirildi.

Türkiye’de ağır işkenceler sonrası, kaynar su dökülerek ses telleri tahriş edilen ve gırtlak kanserine yakalanan, devrimci öğretmen Enver Karagöz ile yapılan kampanya çalışmasını buna örnek gösterdi. Ayçiçek şunları belirtti: “Kampanya beklendiği gibi yürümedi. Tasarlanan dayanışma gecesi (bizden kaynaklanmasa da) yapılmadı. Artvin’de işkence gördüğü kışlaya ve yaşamını kaybettiği Köln’de bir yere adının verilmesi çabalarımız, yetersiz kaldı” dedi.

Yürütme Kurulu’nun en büyük zaafının meclis üyeleri ve genel kamuoyuna yönelik bilgilendirme çabalarındaki yetersizliğidir. Çalışmalara katılımın doğru organize edilememesinden kaynaklı olarak, çalışmada elde edilen üretkenliğin beklenenin altında olması durumları yaşanmaktadır. Medya Grubumuza yazı desteğinin yeterli olmaması hem Yürütme Kurulu’nun hem de Meclis’imizin ortak eksikliğidir. Mali kaynaklar yaratılamadığı için çalışmalara katılım her zaman mümkün olmamaktadır. Gerekli bürolarımızı henüz oluşturamadık. Ama bu eksikliği burada doğrudan Meclis’in katkısını alarak çözümlemek istiyoruz.

 

SÜRGÜNLERİN TARTIŞMASINDAN KISA NOTLAR

Ufuk Karakaya: “İnternet ve Facebook’u Fazla Abartmayalım”

Konuşmalar esnasında Medya Grubu’na yapılan eleştirilere yönelik söz alan Ufuk Karakaya ise, şunları kaydetti: “İnternet, facebook olayını fazla abartmayalım. Sürgünleri sanal dünyadan örgütleriz, yanılgısına düşmeyelim. Örgütlenme ayağı topal ve aksak olmuş ve gereken işlerlik kazandırılmamıştır. Bu, hepimizin eksikliğidir. Avrupa’da çok fazla yazar varken, siteye neden yeterli yazı gelmiyor diye, birlikte kafa yormalıyız” dedi.

Arşiv ve Araştırma Bürosu‘na seçilen Engin Erkiner: “İşi Bilenlerle İş Yapmak Gerek”

Toplantıya katılımın az olmasına yönelik olarak Erginer şunları kaydetti: “Bu sayı yeter. Daha fazla sayı beklemeyin. Hukuken başarı gerekir. İşi bilen insanlarla iş yapmak gerekir. 12 Eylül sonrası sürgünlük olayı büyük bir başarısızlık tarihidir. 30 yıl sonra dahi, yaşadığı ülkeye ve sorunlara bu kadar yabancı kalınıyorsa, üzerine düşünülmelidir.

Ganime Gülmez: “ ‘Devletin Baskısı Sonucu’ Yazılsın”

Sürgünlüğün tarifi bölümünde, ‘hangi gerekçelerle olursa olsun’ bölümüne eleştiride bulunarak, ‘o bölümün silinerek, devletin baskısı sonucu yazılmalıdır’ önerisinde bulundu.

Yayın Kurulu Üyesi Selma Metin: Köşe yazılarını değişik dillere çeviremedik. Kendi aramızda kollektif ilişki kurup, fazla yol alamadık.

Enver Toksoy: Örgütlenme konusunda yetersizlikler var. Çalışmalardan her yerde olduğu gibi, kendi aramızda da kaçanlar var. Barış süreci sürgünler olmadan sürmez. 12 Eylül yargılanmasında bizler neler yaptık? Kılıçdaroğlu Köln’de Alevilerle görüşmeler yaptı. Sürgünlerle de görüşmek istediği haberini aldık…

Süleyman Şahin: Yazarlar Sınırlandırılmalı

Sitedeki yazarların yazıları daha güncel hale getirilmeli. Yazılar 15 veya en geç 30 gün içinde yenilenmeli. Sol çevrelerde yazı yazmamak hastalığı var. Motivasyon eksikliği var. Aldığı görevi yerine getirmek, yeterlilik isteyen bir olay değildir. Sorumluluk bilinciyle ilgilidir.

Mustafa
Eski olumsuzlukları bırakalım diyerek, burjuvazinin sıkça başvurduğu baskı ve basınca kendi platformumuzda destek vermeyelim. Konuşmalarda sekter ve kabul edilmeyecek bir davranış varsa,  genel tablo çizmeden gerekirse isim verilerek karşı çıkalım.

Hasan Aksu: Paris’te yapılacak Panel’e yönelik ikircimler için şunu kaydetti. Paris’te fazlasıyla sürgün potansiyeli var.Önemli olan ilk adımı atabilmemizdir. ASM’in hedef ve taleplerini kamuoyuna doğru anlatırsak, her alanda destek göreceğimize inanıyorum.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu