Dünya

Avrupa’da Türkiyeli mülteci örgütlerinden ortak bildiri: “İnşaat işçisi köle değildir!”

Avrupa’da Türkiyeli mülteci örgütleri “Haklı talepler için direnen 3. Havalimanı işçileri derhal serbest bırakılsın!” başlıklı bir ortak bildiri yayımladı. ATİK, ADHK, Yaşanacak Dünya, FİDEF, KCDK-E, AvEG-Kon, Devrimci Parti-Avrupa, EÖC-Avrupa, Alınteri-Avrupa, SYKP-Avrupa imzalı açıklamada “Şimdi direniş ile dayanışmayı büyütme zamanı!” denildi

H.Merkezi: Avrupa’da faaliyet yürüten devrimci ve ilerici Türkiyeli mülteci örgütleri 3. Havalimanı işçileri ile dayanışma içinde olduklarını dile getiren ve gözaltına alınan işçilerin derhal bırakılmasını isteyen ortak bir bildiri kaleme aldılar.

“Haklı talepler için direnen 3. Havalimanı işçileri derhal serbest bırakılsın!” başlıklı bildiriye imza atan kurumlar şu şekilde: Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Yaşanacak Dünya, Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF), Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Devrimci Parti-Avrupa, Emek ve Özgürlük Cephesi-Avrupa (EÖC), Alınteri-Avrupa, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi-Avrupa (SYKP).

“İnşaat işçisi köle değildir!”

Şantiyede yaşanan çok sayıda iş cinayetlerine, “iş kazaları”na, kötü çalışma ve barınma koşullarına bundan iki yıl önce de tepki göstermiş olan işçilerin birikmiş öfkesinin bir kez daha patladığına vurgu yapan kurumlar “Tahtakurularının sardığı odalarda kalmaktan, yemeklerin kötü olmasından, otobüs servislerinin yetersizliğinden, ücretlerin geç ödenmesinden, iş güvenliğinin olmamasından ve daha pek çok sorundan bezmiş işçilerin bu isyanı karşısında devlet ve AKP iktidarı, patronların yanında yer alarak ‘çözüm’ü ‘operasyon’da buldu” dedi.

Saldırının ve direnişin ikinci gününde, kamp alanının, jandarma ve polis yığınağıyla adeta hapishaneye çevrildiğine, işçilerin korkutularak, şiddete maruz bırakılarak işbaşı yapmaya zorlandığına değinen kurumlar, direniş alanına saldırının yanı sıra 15 Eylül’de Kadıköy’de yapılan dayanışma eylemine dönük saldırıya da yer vererek şunları söylediler:

“Yaşanan bu saldırganlık, Türkiye’deki siyasal iktidarın faşist karakterini bir kez daha gözler önünde serdi. Ekonomik-siyasal kriz içinde debelenen egemen sınıflar ve AKP iktidarı, kriz koşulları ağırlaşlaşırken, yükselecek işçi mücadelelerinin önünü almak için, inşaat işçilerinin direnişine bu denli azgınca saldırıyorlar. Tüm saldırılara rağmen, işçilerin bir kısmı ve dışarıdan getirtilen işçiler işbaşı yapmış olsa da, önemli bir bölümü iş bırakma eylemini sürdürüyor.

İnşaat İş ve Dev Yapı İş sendikalarının açıklamalarında vurguladıkları gibi ‘Şimdi direniş ile dayanışmayı büyütme zamanı!’

Tüm işçi ve emekçileri dayanışmaya, birlikte mücadeleye çağıran bizler, yurt dışında faaliyet yürüten kurumlar olarak, inşaat işçilerinin haklı talepler için başlattıkları direnişin yanında olduğumuzu ilan ediyor, gözaltına alınan işçilerin ve sendikacıların tümünün derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Kölece çalışma ve yaşam koşullarına karşı isyan eden işçilerin direnişini zorla, şiddetle bastırmak isteyenler bilsin ki, bu yöntemle direniş bitirilemez!”

Direnişteki işçilerin taleplerini yineleyen kurumlar, bunların derhal kabul edilmesini istedi ve “İnşaat işçisi köle değildir!” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu