DünyaGüncel

Avrupa’nın bir çok ülkesinde dayanışma buluşmaları

Kaypakkaya geleneğinden olup Avrupa'da sürgünde yaşayan bir çok devrimcinin çeşitli bölgelerde başlattığı dayanışma toplantılarından bir tanesi 27 Eylül Pazar günü Almanya'nın Thüringen eyaletinin Başkenti Erfurt'da gerçekleştirildi.

Kaypakkaya geleneğinden olup Avrupa’da sürgünde yaşayan bir çok taraftarın, devrimcinin çeşitli bölgelerde başlattığı dayanışma toplantılarından bir tanesi 27 Eylül Pazar günü Almanya’nın Thüringen eyaletinin Başkenti Erfurt’da gerçekleştirildi.
Gerek hastalığı nedeniyle gerekse de başka nedenlerden dolayı, kendi alanlarından çıkamayan dostlarla, dayanışma ve fikir alış-verişinde bulunma amaçlı yapılan toplantıya çok sayıda kişi katılım sağladı.

Rahatsızlığı nedeniyle hastanede yatan Metris firarisi Gazanfer Yıldız ziyaret edilerek yapılacak buluşmaya davet edildi.
Etkinliğe  bir arkadaşın, toplanmalarının amacına ilişkin yaptığı konuşmasıyla başladı.
Geçmiş anılarını tazeleyen katılımcılar sohbete şiir, türkü ve marşlarla devam etti. Kitle hep birlikte “Ali Haydar Ölmez”, “İbrahim Yoldaş”, “18 Mayıs’ı Unutmam” marşını birlikte söylediler.

Kürtçe ve Türkçe halk türküleri söyleyip geçmişi anıp geleceğe ilişkin sohbet ettiler.
Özgür Gelecek ve Partizan okurları hastanede Gazanfer Yıldız yoldaşı ziyaret edip sonrada etkinlikte gazete dağıtıp okurlarla sohbet ettiler.
Avrupa’nın çeşitli şehirlerinden Erfurt’a gelen bir çok insan duygulu, coşkulu bir ortam yarattılar.

Etkinliğe çok emeği geçen Erfurt’lu kadın ve erkek dostlara özellikle teşekkür ederek duygularını dile getirdiler. Saz ve kaval eşliğinde hep birlikte Özgürlük Mahkumları’nı söyleyerek özgürlüğe çağrı yaptılar. Başka bir bölgede, başka bir dayanışma toplantısında buluşmak umuduyla kucaklaşıp vedalaştılar.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu