GüncelManşet

Avukatlar: “Bizi susturamazsınız”

İstanbul: Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, 18 Ocak’ta yönetici ve üyelerinin de içinde ve yaklaşık 90 kişinin gözaltına alındığı operasyonu protesto etti.

 

1974’ten beri susmadık, susmayacağız” yazılı pankart açan kitle İstanbul Hukuk Bürosu önünden Taksim Meydanı’na yürüdü. Yürüyüş boyunca sık sık “Devrimci avukatlar onurumuzdur“, “ÇHD susmadı susmayacak”, “Halkın hukuk bürosu yalnız değildir“, “Baskılar bizi yıldıramaz” vb. sloganları atıldı.

 

BDP İstanbul Milletvekili ve HDK Yürütme Kurulu Üyesi Sebahat Tuncel, İHD, TOHAV, THİV, ÇAG, KHD, ÖHD ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının da katıldığı eylemde ÇHD adına Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş açıklama yaptı.

 

16 avukatla birlikte onlarca kişinin gözaltına aldığını hatırlatan Ermiş, “12 Eylül faşist darbesi döneminde dahi basılmamış olan ÇHD, tarihinde ilk kez böyle bir keyfiliğe hedef olmuştur” dedi. Ermiş 40 yıldır tavizsiz olarak faaliyet yürüttüklerini belirterek, “Onların ‘terör’ dediğine, biz ‘korku ve endişe’ diyoruz” şeklinde açıklamasına devam etti.

 

Eylemde Sebahat Tuncel de bir konuşma yaptı. Tuncel konuşmasında, “Biz devrimciler, Kürtler, Aleviler, Araplar, Ermeniler, Türkler, Türkiyeliler, sosyalistler artık hep bir aradayız. Onun için bizi yıldıramayacaksınız” dedi.

 

Halkın Hukuk Bürosu avukatları adına Evrim Deniz Karatana ise faşizme karşı savaşanları, direnenleri savunmaya, gerçeği yazmaya devam edeceklerini dile getirerek, polisi yalan bilgilerinden, sahte raporlardan, komplolarından tanıdıklarını söyledi. Karatana sözlerine şu şekilde devam etti; “Biz sırtımızı büyüttüğümüz tarihimize yaslıyoruz, bizi bitiremezsiniz, geri adım attıramazsınız. Boşuna sevinip kına yakmayın.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu