GüncelManşet

Avukatlara adliyede saldırı

H. Merkezi: “KCK operasyonları” ve son olarak “DHKP/C’ye yönelik operasyon” adı altında gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalan devrimci, demokrat ve yurtsever avukatlara destek vermek isteyen ÖHD ve ÇHD’li avukatları bugün (18 Şubat) Çağlayan Adliyesi’nde biber gazlı, darplı saldırıya uğrayarak gözaltına alındılar.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD)’li avukatlar; “KCK operasyonları” ve son olarak “DHKP/C’ye yönelik operasyon” adı altında gözaltı ve tutuklama terörüne maruz kalan devrimci, demokrat ve yurtsever avukatların tutukluluk haline itiraz etmek için Çağlayan Adliyesi önünde ilk olarak bir oturma eylemi gerçekleştirdiler.

Burada avukatlar adına açıklama yapan ÇHD üyesi Zeycan Balcı Şimşek, “Devrimci avukatları hedef alan devlet terörü dünyada ve Türkiye’de yeni değil. Egemenler dünyanın dört bir yanında ezilenlerin savunmasını yapanların sesini bir şekilde kesmeyi kendilerine görev biliyor” dedi.

Türkiye’de bugüne kadar onlarca avukatın katledildiği, birçoğunun işkenceden geçirildiğini hatırlatan Şimşek, “KCK operasyonları” ile 33 Kürt avukatın haksız bir şekilde tutuklanmasıyla başlayan sürecin, ÇHD’ye düzenlenen operasyonlarla devam ettiğini kaydetti.

Şimşek, “Her iki süreç birbirinin devamı olup AKP iktidarının muhalif her sesi bastırmak, duyulmaz kılmak çabasının birer tezahürüdür. Geçenlerde AKP’li Burhan Kuzu’nun da itiraf ettiği gibi, AKP sokağı kontrol edememekten şikayetçidir. Bu yüzden mücadele eden avukatlar hedefe konulmuştur” diye konuştu.

 

5 avukat gözaltında

Oturma eylemi sırasında adliyenin 3. katından “Devrimci avukatlar onurumuzdur” pankartı asan avukatlara ÖGB ve polis saldırdı.

Diğer yandan meslektaşlarını tutukluluk hallerine itiraz etmek için savcıya dilekçe vermek isteyen avukatlar adliye binası içinde çevik kuvvet polisinin barikatı ile karşılaştı. Savcının bulunduğu kata çıkmalarına izin verilmeyen avukatlara ile polis biber gazı ve cop ile saldırdı.

Saldırı sırasında polis, Av. Ramazan Demir‘i darp ederek yere yatırdı. Saldırının ardından baygınlık geçiren Demir, elleri arkadan kelepçelenerek adliyede bekletildi.
saldırıda avukatlardan Ramazan Demir, Tarkan Özdemir, Evrim Deniz Karatana, Aycan Çiçek, Tamer Doğan ve Şule Recepoğlu yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Avukatlardan Muhittin Köylüoğlu, Halil Kocabaş, Erman Öztürk, Arman Yılmaz ve Özgür Esen ise elleri arkadan kelepçelenerek gözaltına alındı.

Gözaltına alınan avukatlar adliye önünde çevik kuvvet aracında savcının gelmesi için bekletilirken diğer avukatların da adliye önündeki bekleyişi sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu