Güncel

Aydın’da Soma protestosuna soruşturma

H. Merkezi: Soma’da yaşanan katliamı protesto etmek için pek çok ilde yüzlerce kiş sokağa çıkmış ve katliamın hesabının sorulacağını mesajı vermişti. 

Bu illerden biri de Aydın oldu, geçtiğimiz günlerde  14 Mayıs’ta Soma katliamını protesto eden eylemlere katılan 77 kişi hakkında soruşturmaya Aydın Tabip Odası cevap vererek soruşturmayı kabul etmediklerini söyledi.

Aydın Tabip Odası’da Aydın Tabip Odası Başkanı Dr. Metin Aydın, 8’i hekim, 4’ü çocuk toplaqm 77 kişi hakkında açılan soruşturmayı kınadıklarını dile getirerek, “Muhattap kaldığımız soruşturma ve kanuni işlemleri kabul etmiyor, reddediyoruz” dedi.

Açıklamada, 14 Mayıs günü Emek ve Demokrasi platformu içinde Aydın Tabip odası’nın da olduğunu belirterek, “Aydın Emek ve Demokrasi Platformu maden kazasında ölen işçilerimizin hatırası önünde saygıyla eğilmek, iş kazalarına dikkat çekmek, sorumluların adalet önünde hesap vermesini sağlamak, bir daha ölümlü iş kazası olmaması konusunda yetkilileri göreve çağırmak, iş kazaları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için akşam saat 18.00 de toplanmış ve gösteri yürüyüşü yapmışlardır” dedi.

“saldıran polis, soruşturma bize”

Yapılan eylemin polis tarafından saldırıya uğradığını, polisin TOMA’larla, biber gazı, basınçlı su, sis bombaları ile çok şiddetli bir şekilde saldırıya uğradığını dile getiren Aydın, “Biz Aydın Tabip Odası üyesi 8 hekim olarak TTB kanununun bize yapmakla yükümlü kıldığı görevleri yapmak, Anayasa ve AİHM’in bize tanıdığı gösteri ve toplantı yapma özgürlüğünü kullanmaktan, toplumsal ve çevresel olaylara gösterdiğimiz duyarlılıktan, halkımızın acısını paylaşmaktan dolayı muhatap kaldığımız soruşturma ve kanuni işlemleri kabul etmiyor, reddediyoruz” şeklindeki sözleriyle sona verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu