Manşet

Başköy halkı temiz su için eylemde

H.Merkezi: Bursa’da temiz su hakları için mücadele eden Başköy halkı, taş ve maden ocaklarının kirlettiği suları için yine sokağa çıktı.

Su kaynaklarının kirlenmesi sebebiyle temiz suya erişemeyen Bursa’nın Orhaneli İlçesi’ne bağlı Başköy halkı, içme sularının çamurlu akmasını protesto etmek amacıyla 13 Aralık günü bir eylem gerçekleştirdi. Suların çamurlu olması nedeniyle her gün bir köylünün 5 kilometre ötedeki çeşmeden tankere su doldurup köye getirdiğini dile getiren köylüler, içme suyu havzasının yakınına kurulan ve suları kirleten taş ve mermer ocaklarının kapatılmasını istedi.

Bursa Valisi Şehabettin Harput ile görüşen köylüler, bu görüşmelerden bir sonuç alamadıklarını, mermer ocaklarının çalışmasını ve sularının kirlenmesini kabul etmeyeceklerini dile getirerek köye gelen sağlık ekiplerinin numune olarak adlıkları suyu laboratuvara götürürken yolda döktüklerine dikkat çekti.

Köydeki su çeşmelerinin de kuruması üzerine köylüler bir genci 5 kilometre uzaklıktaki çeşmeye temiz su tankını doldurmaya gönderiyor. 120 litrelik su tankı 3 saatte doldurulurken, köylüler ise tanker gelmeden 10 dakika önce yapılan anons ile köy meydanında toplanıyor. Ellerine kovalarını alan kadınlar tankın yolunu gözerken, “Her gün su sırası bekliyoruz. Anons ettiler ‘sular kirli, içmeyin’ diye. Temiz su gelecek diye bekliyoruz. Artık bu çileyi çekmek istemiyoruz” diyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu