Güncel

Başköylülerin su isyanı!

Bursa: 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, Bursa’nın Orhaneli İlçesine bağlı Başköy’de yaşayan köylüler bir buçuk yıldır mermer ocakları tarafında kirletilen içme sularının temiz akması için eylem yaptılar.

Su yaşamdır kirletilemez”, “Suyumuz satılık değildir”, “Başköy suyuna sahip çık”, “Başköy’ün suyuna dokunma, beni susuz bırakma” pankartları taşıdı. Setbaşı Caddesi’nde Atatürk Anıtı’na kadar Başköylüler doğa dernekleri, sendikalar, odalar ve sevrimci, ilerici kurumlar sloganlar alkışlarla ile Taksim direnişine de destek verdiler.

 

“Bursa’nın suyu yok oluyor”

Köylüler adına basın açıklamasını yapan Başköy Muhtarı Hasan AcarKöyün bir buçuk yıldır temiz suya hasret kaldığını” söyledi. “İdare Mahkemesi tarafında yürütmesi kararı olmasın rağmen ocakların çalışmaya devam ettiğini” belirten Acar “mahkeme kararını hiçe sayan bürokrasiyi kınıyoruz” dedi.

Taksim’deki ağaçların sökülmesini tepki gösterenler Uludağ’ın arka yüzündeki doğa ve çevre katliamı su kaynaklarının yok edilmesini de görmelidir ve sessiz kalmamalıdır” diyen Acar, sözlerini “Köyün ve Bursa’nın suyu yok oluyor” diyerek sonlandırdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu