Dünya

Bangladeş halkı sokaklarda

Bangladeş’in başkenti Dakka’da 5 tekstil fabrikasının bulunduğu 8 katlı binanın çökmesi sonucu yüzlerce işçi gözük altında kaldı. Kurtarma çalışmaları sürerken enkazında hayatını kaybeden işçi sayısı 352′ye çıktı. 3 bin işçinin çalıştığı bina enkazında halen 900 kişinin bulunduğu düşünülüyor. Dün kurtarma çalışmalarında 29 işçi daha sağ kurtarıldı.

Kurtarma çalışmaları devam ederken yaşanan facia ise binlerce kişiyi sokaklara döktü. 26 Nisan’da işçiler ile polis arasında çatışmalar çıkarken, polis plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla saldırdı. İşçi sendikası Bangladeş Konseyi Genel Sekreteri Ramesh Roy yaptığı basın açıklamasında, “Hükümet, binanın sahibi, müşteriler, Bangladeş Konfeksiyon Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği ve fabrikaların sahipleri eşit bir şekilde tazminat ödemek zorunda” dedi.

Polisin başlattığı soruşturma kapsamında, binanın 2 sahibi ve 2 mühendis gözaltına alındı. Bugün de Bangladeş halkının eylemleri devam etti. İşçiler sokaklara dökülerek sorumluların bulunması istiyor. Sokakta ateş yakan kitle sloganlar atarken polis kitlenin dağılması için gaz bombası ve plastik mermi ile saldırdı. Eylemler devam ederken 2 Mayıs a kadar bölgede grev olacağı duyuruldu.

Bangladeş dünyanın en büyük ikinci tekstil ihracatçısı. Ülkede 5 ay içinde üçüncü büyük endüstriyel felaket yaşandı. Daha önce çıkan yangında da 112 işçi hayatını kaybetmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu