Güncel

Barış Anneleri nöbet eylemini sonlandırdı

İstanbul: Rojava Devrimi’nin 2. yılını kutlamak ve Rojava-Kobanê kantonunda yaşanan katliama dikkat çekmek amacıyla 19 Temmuz gününden beri Aksaray Meydanı’nda çadır kurarak nöbet tutan Barış Anneleri bugün (26 Temmuz) eylemlerini sonlandırdılar.

Sık sık “ Rojava’da direnen kadınlara bin selam”, “Be serok jiyan na be”, “Kürdistan IŞİD’e mezar olacak”, “Anaların öfkesi IŞİD’i boğacak” sloganları atan barış anneleri, Ceylan Önkol, Sivas Katliamı, Koçgiri Katliamı’na dair ağıtlar yaktılar, coşkuyla Ha Gerilla halayını söylediler.

BDP İstanbul İl Eşbaşkanı Emrullah Bingöl, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Şamil Altan ve Ağrı milletvekili Halil Aksoy’da eyleme katılanlar arasındayken ilk olarak sözü Emrullah Bingöl alarak barış annelerinin ısrarla var olan zulmü ve haksızlıkları bitirmek için eylemlerini sürdürdüğünü belirterek bu eylemlere destek verdiklerini açıkladı.

Şamil Altan ise, sadece Kürdistan değil tüm Ortadoğu’daki savaşa karşı barış annelerinin bir duruşu olduğunu ifade ederek, barış annelerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.

Halil Aksoy’un  yaptığı Kürtçe konuşmanın ardından Zebide İnce basın açıklaması yaptı.

Açıklamada 2012 Temmuz itibariyle Kürdistan’ın dört parçasından biri olan Rojava’da Kürt halkının yıllardır mücadelesi sonucu kazanıma dönüşen devrimin tohumlarını vermeye başladığını belirten İnce, kadınların da öncülük ettiği Rojava Devrimi’nin başta kadınlar olmak üzere Bütün Ortadoğu halkına umut olduğunu ifade etti.

Bir hafta süren nöbet eylemiyle Barış Anneleri olarak Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin katliamlara ortak olmasına göz yummadıklarını, savaş politikalarını kabul etmediklerini açıklayan İnce, savaşların tüm halkların geleceği açısından derhal son bulmasını istediklerini dile getirdi.

Nöbet eylemi basın açıklamasının ardından sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu