Dünya

Basel’de Kağıtsızlar Yürüyşü

Kağıtsızlar Basel Şehrinde Çok Renkli Yürüyüşle Taleplerini Seslendirdi.

Basel: AB ve Schengen bölgesinde ki  bütün sans.papier (kağıtsızlar) olarak Bürüksel den başlayıp Strasburg’a kadar 2 Haziran – 2 Temmuz tarihleri arasında Avrupa yürüyüşü örgütlendi.

Avrupa yürüyüşünün İsviçre, Basel ayağı 21 Haziran saat 10.30’da kitlenin toplanmasıyla start aldı. Kitle, 12.30’da Almanya’nın sınır gümrüklerine yürüyüşe geçti. Brüksel’den yola çıkan yürüyüşçüler karşılanarak coşkulu bir buluşma gerçekleştirildi. Yürüyüşçüler ve kitle İsviçre gümrüğünden geçerek sınırda bulunan (50) numara diye bilinen merkezi iltica kampını protesto etti. Ve ardından yürüyüşe geçilerek Hello AG önüne gelindi ( Hello AG, hava alanı uçuş sistemine bağlı olmadan gizli uçuşlarıyla bilinir. FCB futbol takımının sponsoru ve ülkenin 3 zengin firması buradan ülkelerine zorla geri gönderilen göçmen ve ilticaları gizli bir şekilde ülkelerine götürmekte ve İsviçre gizli işlerini bu firmaya yaptırmaktadır.) Burada yapılan basın açıklamasıyla oradan yürüyüşe devam edildi. 22 Haziran’daki yürüyüş için dinlenme alanına geçildi.

22 Haziran saat 11.00 Basel merkezde başlayan yürüyüşe Almanca ve Türkçe bildirilerimizin yanı sıra “Irkçı ve Ayrımcı Politikalara Son! Herkese Eşit Haklar’’ İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu (İTİF) pankartı ve ATİK flamalarımızla katıldık.

Basel şehrinin en işlek yerlerinde dolaşılarak gerçekleştirilen yürüyüşte geniş kamuoyuna propaganda yapma fırsatı bulduk. Novartıs ilaç firması önünde durularak basın açıklaması yapıldı. Açıklamada “Dünyanın üçüncü büyük firması olan Novartis’i göçmenler ve ilticacılar üzerinden ucuz işgücüyle emeklerini sömürmelerine ve göçmenlerin hiçte hak etmedikleri bir tabloyla karşı kaşıya kaldıklarını ve özellikle iltica hapishanelerinin yapılmasına katkı sunan Novartıs sert uyarıldı.” denildi.

Basın açıklamasının ardından miting alanına geçildi ve burada Platform adına yapılan konuşmalarda: “göçmen ve ilticacıların ülkelerinden gelme nedenlerinin sistemin kendisi olduğunu, göçmen ve ilticacıları kategorilere ayırarak ( istenmeyenler, issizler, çatısızlar, kağıtsızlar, sosyalden yaşayanlar, malulen emeklilik yardımıyla yaşayanlar vs.) ve böylece potansiyel suçlu olarak göstermektedirler. Kağıtsızlar bu ülkede görünmezken ucuz işgücü olarak hiç bir hakları da olmadan çalıştırılmaktadırlar. Sosyalden geçinenleri mecburi işlere göndererek emeklerine el konulmaktadır. Göçmenleri ve ilticacıları korkutarak zor işlerde çalıştırmak, boyun eğdirmek, umutlarını köreltmek isteniyor, bu nedenle bizler burdayız çünkü onların istediklerine karşıyız” denildi.

Komitede yer alan İTİF de  “Herkese Eşit Haklar” başlığı altında basın açıklamasıyla kitleye seslendi. “Politik ve sosyal hakların eşitsizliği, daha çok sertleştirilen yabancı yasaları göçmenlerin ve ilticacıların yaşam haklarını daha çok zora sokarak yaşanmaz hale getirmekte, yeni yabancı yasaları göçmenlerin onurlarını ayaklar altına almaktadır. 1951 Genf anlaşmasına uyulmadığı pratikte bu hakkın ve güvencenin göçmenlere verilmediği bir gerçekliktir. İltica hakkı insan hakkıdır. Bu böyle algılanmalıdır. İlticaya başvuran kişilere çalışma, seyahat ve oturum hakları verilmelidir. Bu insanları dışlama anlayışı son bulmalıdır.” denilerek alkışlarla İTİF adına yapılan konuşma sonrasında tekrar yürüyüşe devam edildi.

İsviçre’nin önemli bankası olan UBS önünde oturma eylemi ve protestolarla basın açıklaması yapıldı. Yürüyüş çok renkli kıyafetler ve müzik aletleriyle canlı ve coşkulu geçti. (İsviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu -İTİF)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu