Emek

Batı Mahal’de dertlerini anlatan işçiler işten çıkarıldı, işçiler yarın iş bırakacak

Daha önce sitemizde “O yüksek binalar işte böyle yükseliyor” diyerek yer verdiğimiz Batı Mahal işçilerinin çalışma koşulları haberimize öfkelenen ve sendika ile görüşmeyi uzun süredir reddeden patron 5 işçiyi işten çıkardı. İşçiler yarın iş bırakacaklarını duyurdular.

İstanbul: Beylükdüzü’nde bulunan Batı Mahal konutları inşaatında çalışan işçiler, ilk olarak Evrensel ve ardından da çeşitli sosyal medya hesapları üzerinden yaşadıkları sorunları dile getirmiş ve sendikalı olmalarına rağmen, patronun sendika ile görüşmeyi reddettiğini ve çalışma koşullarına dair sıkıntıları anlatmışlardı.

Daha sonra gazetemize ulaşan inşaat işçilerinin çalışma koşullarını anlattığımız “BATI MAHAL | O yüksek binalar işte böyle yükseliyor” haberimizin işçiler arasında yayılması üzerine habere öfkelenen patron ilk olarak işçilerden ifade almaya çalışmış ve yayınladığımız resimleri çeken işçiler hakkında yasal işlem başlatacaklarını söyleyerek işçileri tehdit etmişlerdi.

 

Sendikal mücadele kırılmak isteniyor

Esasta işçilerin örgütlenmesinden, sendika üyesi olmasından rahatsız olan patron bu tehditlerin ardından ilk olarak 5 işçiyi işten çıkardı. Kılıfını hazırlayan patron makine operatörü olan 5 işçinin kullandığı makineleri önce satmış, ardından da işçilere haklarını vererek işten çıkarmış oldular.

Patronun amacının sendikal örgütlenmeyi parçalamak olduğunu, haberimizi bahane ederek işçiler üzerinde baskı kurmaya çalıştığını söyleyen işçiler ise patronun sendikal mücadeleyi bu şekilde etkileyemeyeceğini vurguluyor.

 

İşçiler yarın iş bırakacak

Daha önce emeklerinin karşılığı verilen ücretlere zam ve çalışma koşullarının düzeltilmesini isteyen işçilere zam yapmayacağını ama koşulları düzeltmeye çabalacağını söyleyen patron bu sözleri tutmayınca, işçiler sendikal mücadeleyi seçmişti. İnşaatta çoğunluğu sağlayarak sendikayı işyerine sokan işçiler, bu kez de sendikanın yok sayılması ve sendikanın toplantı ve görüşme taleplerini sürekli ertelenmesi sorunları ile karşı karşıya kaldılar.

Şimdi ise işçilerin taleplerini karşılamak yerine sendikal direnişi kırma ve sendikalı işçileri örgütsüz bırakma derdine düşen patron “yasal dayanaklar” bularak işten çıkarmalara hazırlanıyor. Şantiyedeki şartların ağırlığından bunalan işçiler ise ülkede yasaların patrondan yana olmasından şikayetçi.

Son olarak gazetemize bilgi veren işçiler, işten çıkarmaların devam edeceğini söyleyerek buna karşı yarın iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurdular.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu