Manşet

Bayrampaşa’da işçiler direnişte!

İstanbul: Yeni sendikalar yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte işçilere dönük saldırılar devam ediyor.

Ve kaçınılmaz olarak saldırılar karşısında işçiler direnişle aynı kararlılıkta cevap vermekte.

130 işçinin çalıştığı Taral Tarım Makine ve Aletleri Fabrikası’ndan 12 işçi Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı.

Sendikalı oldukları için Silkar Holding’e ait olan Taral Makine ve Aletleri fabrikasından çıkarılan işçiler dün (5 Şubat)  fabrika önünde direnişe geçti.

İşçiler sendikasızlaşmaya karşı direnişe geçerek Taral Makine patronun işçileri patron yandaşlığıyla ün yapmış Türk-İş’e üye çabalarını da boşa çıkardıklarını belirtti. Birleşik Metal İş sendikası öncülüğünde başlayan direnişte, sendika , “Gece yarısı işyerine gelen ve işçilere ‘DİSK’ten başka sendikalar da var’ diyen fabrika müdürü, ayrıca işçilere üyelikten vazgeçmeleri durumunda her türlü yardımı yapacaklarını söyleyerek açıkça Anayasa ve yasalara aykırı bir tutum sergilemiştir. Bu açıklamayla da yetinmemiş işyerine noter getirerek, işçileri üye oldukları Birleşik Metal-İş’den istifaya ve Türk Metal’e üye olmaya zorlamaktadır.” Şeklinde açıklama yaptı.

Sendika işçilerin mücadelelerine sonuna kadar sahip çıkacaklarını ve mücadeleyi kararlı bir şekilde sürdüreceklerini belirtti.

Dün öğle saatlerinde fabrikanın önünde toplanan işçileri, “Atılan işçiler onurumuzdur!”, “Ya onlar içeri, ya biz de dışarı!”, “Atılan işçiler geri alınsın!”   şeklinde sloganlar atarak direnişe destek verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu