GüncelManşet

BDS Türkiye: “Kudüs Filistindir Filistinlilerindir”

İstanbul: BDS Türkiye, ABD eliyle Siyonist İsrail tarafından Filistin’in işgal edilmesini protesto etti.

ABD Konsolosluğu önünde bir araya gelen BDS Türkiye’nin eyleminde, “Kudüs Filistindir Filistinlilerindir” yazılı pankart açılırken Filistin bayrakları taşındı.

“Filistinli esirler yalnız değildir”, “Filistin’e düşene dövüşe bin selam”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol”, “Nehirden denize özgür Filistin”, “Filistin’e özgürlük İsrail’e boykot” vb. sloganlar atan BDS üyeleri, İsrail’i her alanda aktif boykot çağrısı yaptı.

Sarıyer’de bulunan ABD Konsolosluğu önünde yapılan basın açıklaması Mücahit Yıldırım tarafından gerçekleştirildi.

Yıldırım, ABD başkanı Donald Trump tarafından Kudüs’ün başkent olarak ilan edilmesiyle Filistin’in işgalinin resmileştirilmek istendiğini dile getirdi. “Filistin halkına Filistinlilerin tarihsel haklarına yönelik çok yönlü saldırıların gerçekleştiği bir dönem içinde alınan bu karar ek olarak Trump yönetimi, Filistin sorununa sözde “çözüm” olarak Sina Yarımadası üzerinde bir Filistin devletinin kurulmasından söz ediyor. Oysa Filistinlilerin talep ettiği şey başka bir toprak parçası üzerinden kurulacak bir devlet değildir.” diyen Mücahit Yıldırım, alınan kararın amacının Kudüs’ün tamamen işgal edilmesine dönük olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Siyonist oluşum bir yandan ABD’nin himayesi altında Kudüs’ü yutmak için çabalarken, diğer yandan Batı Şeria’daki saldırılarını da yoğunlaştırıyor. İşgal güçlerinin saldırılarıyla her hafta bir ya da birkaç Filistinli genç hayatını kaybediyor”  diyerek işgal karşıtı mücadelenin sembollerinden biri haline gelen 17 yaşındaki Ahed Tamimi’nin keyfi olarak tutsak edildiğini dile getirdi.

 

“Kudüs nöbetlerinde buluşalım”

Yıldırım, açıklamasının devamında Filistin’in işgal edilmesi sürecini özetleyerek , “BDS Türkiye olarak, önümüzdeki haftalarda ve aylarda Kudüs’ü ve Filistin’i kamuoyunun gündeminde tutmaya ve ‘Kudüs Filistinlilerindir’ demeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda, Filistin Toprak Günü’ne kadara farklı tarihlerde, farklı meydan ve noktalarda ‘Kudüs nöbetleri’nde bir araya geleceğiz” sözleriyle kamuoyunu Kudüs’e, Filistin’in tarihsel haklarına sahip çıkmak ve İsrail’in bütün alanlarda boykot edilmesi çağrısı yaptı.

{gallery}filistin bdss{/gallery}

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu