Emek

BEDAŞ işçileri işe geri alınacak(Video-haber)

İstanbul: BEDAŞ Genel Müdürlüğü önünde 19 gündür direnişte olan Enerji-Sen üyesi 124 BEDAŞ işçisi bugün(8 Haziran) müjdeli bir haber aldı. Enerji Sen yönetiminin BEDAŞ yetkilileri ile yaptıkları görüşmeden işçilerin Pazartesi günü işe geri alınacağı kararı çıktı. Galatasaray Lisesi önünden BEDAŞ binasına yürümek için bir araya gelen işçiler görüşme kararının açıklanmasının ardından  BEDAŞ binasına değil Taksim Tramvay Durağı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş öncesi bir açıklama yapan Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal Direnişin zaferle sonuçlandığını ve coşkulu bir şekilde yürüyüşün gerçekleşmesi gerektiğine değindi.

Açıklamanın ardından işçiler alkış ıslık ve halay parçaları eşliğinde Taksim tramvay durağına doğru yürüyüşe geçti. “BEDAŞ’tan atılan işçiler geri alınsın”  yazılı pankart açan işçileri “Direne direne direnişle Zafere”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz” , “Faşizme karşı omuz omuza”, “BEDAŞ işçisi direnişin simgesi” sloganlarını attılar.

Çocuklar balarının sesine ses kattı

Eylemde en dikkat çekici görüntü ise BEDAŞ işçilerinin çocukları oldu. Enerji-Sen önlüğü giyen çocuklar. Oldukça coşkulu bir şekilde slogan attılar. Kendilerine ne için burada olduklarını sorduğumuzda ise Berk Can küçük “ bilmiyorum babam buradaki herkese bir şey söyleyecekmiş bende o yüzden geldim dedi. “Enerji- Sen Hava-İş yerde direniş” yazılı dövizi taşıyan Berk Can kavurucu sıcaklığa rağmen büyük bir coşkuyla tutuğu dövizi bir an olsun bırakmadı.

Pazartesi günü de alınmazsak kaldırdığımız yumrukları kafanıza indireceğiz

Taksim Tramvay durağında sona eren yürüyüşün ardından burada Kurum temsilcileri dayanışma mesajlarını ilettiler. Mesajların ardından Direniş Komitesi adına bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şuan kısmi bir zafer elde etmiş durumdayız. Ancak Pazartesi gününe kadar işe iade sözü tutulmazsa direniş sürecinde kaldırdığımız yumrularımızı kafanıza indireceğiz denildi. Yapılan açıklamanın ardından Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal önümüzdeki hafta 15-16 Haziran direnişinin yıl dönümünün kutlanacağını hatırlattı. Kartal işçi sınıfının hala 15-16 Haziranları yaratacak güce sahip olduğunu dile getirerek “ Kartal, güvencesiz çalıştırma yaygınlaşırken, güvencesizlerin örgütlenme sürecinin de hız kazanıyor. Çünkü güvencesizlik ölüm demektir, yaralanma, sakat kalma demektir. Güvencesizlik açlık, işsizlik, yoksulluk demektir. Türkiye toplumunun önemli bir kısmı bu sarmalın içine girmiş durumda. Bu saldırı sabır taşını çatlatmaktadır” diye konuştu.  Açıklamanın ardından işçiler BEDAŞ önündeki direniş çadırına geçtiler.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu