Güncel

Belfast’ta çatışmalar dinmiyor

H.Merkezi:Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde 6 gündür çatışmalar devam ediyor. Kamu alanlarında ve Devlet dairelerinde sadece yılın belirli günleri dışında bayrak asma’nın yasaklanmasının ardından Belfast’ta Protestan faşistler her yeri ateşe verdi. Devam eden çatışmalarda 66 Polis ve 104 faşist yaralandı. 100 kişi de gözaltına alındı. Yaşanan olaylar Devlete pahalıya mal oldu. Önlemler için 8.6 Milyon Avro harcandı, “Confederation of British Industry” (CBI)nin yaptığı açıklamaya göre olayların bu şekilde devam etmesi durumunda ciddi bir Ekonomik sorun yaşanacak.

Yeni yasaya göre Sadece Kraliyet Ailesinin doğum günlerinde ya da bazı bayramlarda Devlet dairelerine bayrak asılabilecek, bu durumda Belfast kentini hala İngilterenin bir parçası olarak görmek isteyen Protestanlar kimlik’lerinin tehlike altında olduğu iddiasıyla Belfast sokaklarında çatışmalara devam edeceklerini açıkladılar.

Kuzey-İrlanda sorunu yıllardır çözülmüş gibi gözükse de son olaylarla birlikte tekrar alevlendi. İngiltere ve Kuzey İrlanda arasındaki iç savaşta bugüne dek 3.600 insan hayatını yitirmişti. Bugün tekrardan alevlenen bu sorun Belfast halkını korkutuyor. Halk özellikle de savaşı yaşamış olan kesim insalara zarar gelmesini istemiyor. 2009’da da yaşanan benzer olaylarda 3 Polis ve 1 Asker faşistler tarafından öldürülmüştü.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu