DünyaGüncel

BELUCİSTAN | “Pakistan, silahla yok edemediği Beluci halkına uyuşturucuyu dayatıyor”

Pakistan’ın yok sayarak baskı altında tuttuğu Beluci halkı, Pakistan’ın bilinçli bir devlet politikası olarak uyuşturucu üzerinden toplumu zehirlemeye çalıştığını belirterek uyuşturucu karşıtı mitingler düzenliyor.

Belucistan’ın sahil kenti Gwadar’da, dün, halk uyuşturucuyu protesto etti. Uyuşturucu karşıtı mitinglere ve protestolara çok sayıda insan katıldı. Eylemciler uyuşturucu karşıtı sloganlar içeren pankart ve dövizler açtılar.

Konuşmacılar, hükümeti eleştirdi ve devletin uyuşturucu satıcılarına karşı “çaresiz kaldığını” söylediler. Ülkede uyuşturucu kullanıcılarının tutuklanırken büyük uyuşturucu satıcıları serbestçe dolaşmasına tepki gösterdiler. “Kitaplar ve kalemler çocuklarımızın elinden kapılıyor ve uyuşturucu bağımlısı hale getiriliyorlar.”

Belucistan’ın birçok yerinde 17 Eylül günü Belucistan Ulusal Partisi Awami tarafından da uyuşturucuya karşı mitingler düzenlendi.

“Harekete geçme zamanı…”

Yapılan konuşmalarda Belucistan’daki uyuşturucu belasına karşı halk hareketinin övgüye değer olduğu söylendi, Baleda Zamran gençlerinin uyuşturucuyla mücadelesi selamlandı ve “Halk uyuşturucu satıcılarını boykot etmeli ve cenazelerine katılmalıdır. Pakistan devleti Belucistan’ı kasıtlı olarak karanlığa doğru ittiği için artık Belucistan’ın her sokağında halkın uyuşturucuyla mücadele etmesi gerekiyor. Beluci ulusunu yok etmek için silah kullanımı başarısız oldu. Bu artık uyuşturucu yoluyla yapılıyor. Ancak halk, uyuşturucu belasını ortadan kaldırmak için şimdi harekete geçmek gerektiğine karar verdiler.”

Uyuşturucu karşıtı hareket nasıl ivmelendi?

Bu yıl Noshki’de uyuşturucuya karşı etkili bir ses haline gelen Beluci genç Sami Mengal’in uyuşturucu satıcıları tarafından öldürülmesinin ardından Noshki başta olmak üzere çeşitli bölgelerde uyuşturucu satıcılarına karşı protestolar başladı.

Daha sonra Baleda’nın küçük bir bölgesi olan Alndoor’da başlatılan uyuşturucuya karşı gençlik bilinçlendirme kampanyası, şimdi Belucistan’da organize bir hareket biçimini aldı.

(The Belochistan Post’tan derlendi)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu