Güncel

“Benim annem cumartesi, hesap soracak öfkesi”

407. haftada Cumartesi anneleri yine Galatasaray lisesi önünde oturma eylemi yaptı.

Cumartesi annelerinin bu hafta ki konusu 12 Ocak 1996’da Şirnex’ın Güçlükonak ilçesine 11 kişinin katledildiği Güçlükonak katliamıydı.

 

Güçlükonak katliamı’nda hayatına yitirenlerden Ahmet Kaya’nın kızı Emine Kaya kendini Türkçe ifade edemediği için yaptığı Kürtçe konuşmasında; “18 yıldır babamın cesedini arıyoruz. Babamın ardından kardeşimi ve amcamı da katlettiler. Onların suçu Kürt olmalarıydı. Karakola gittim, onları PKK öldürdü dediler. Bende onlara “onları siz öldürdünüz” dedim. Utanın artık.” dedi.

Kaya’nın ardından söz alan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuşmasında Paris’teki katliamı kınadığını ve bu olayın Türk medyası tarafından olağan gösterilmeye çalışıldığını hem bir kadın olarak, hem bir ana olarak bu olayı kınadığını söyledi.

 

Daha sonra İHD Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon ve Cumartesi İnsanları adına basın açıklamasını okuyan Özge Akçam; “Katliama ilişkin ilk itiraf Şubat 2009’da dönemin insan haklarından sorumlu devlet bakanı Adnan Ekmen’den geldi. Ekmen, “katliamı PKK yapmadı, bunu biliyorduk ama çaresizdik, üzerine gidemedik.” dedi. İkinci itiraf, 2010 yılında katliam tarihinde Şırnak’ta görev yapan jandarma yüzbaşı Özcan Tozlu’dan geldi; Tozlu, Güçlükonak katliamı ile ilgili olarak mitle birlikte yaptıkları çalışma sonucunda saldırıyı, albay Selahattin Uğurlu himayesinde, MAK(Muhabere Arama Kurtarma) timlerinin gözetiminde, korucularda oluşan 7 kişilik grubun 50 bin dolar karşığı icra ettiğini belirlediklerini, bu bilgilerin MİT’te mevcut olduğunu söyledi.” şeklinde konuştu. Konuşmasını herkesi barış için çaba gösterme çağırarak bitirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu