Dünya

Berlin’de 1 Mayıs coşkusu

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs kutlamaları iki ayrı yerde gerçekleştirildi. Birinci kutlama öğleden önce saat dokuzda ve sendikaların önderliğinde, ikincisi ise devrimci 1 Mayıs olarak bilinen ve akşama başlayandır.

Bizim de içinde bulunduğumuz ve Türkiyeli devrimci örgütlerin katıldığı yürüyüş sendikaların önderliğinde yapılan yürüyüştü.

Sendikaların en önde yer aldığı yürüyüşte, diğer Alman devrimci örgütleri ve son bölümde de Türkiyeli örgütler sıralanmıştı. Türkiyeli örgütlerin sıralandığı alanda en önde TKP/ML imzalı beş ustanın resimlerinin yer aldığı pankart ve kızıl bayraklar ve hemen arkasında “Krizin faturasını biz ödemeyeceğiz” yazılı ATİF imzalı pankart ve bol miktarda aynı imzalı dövizler, hemen arkasında ATİF pankartı yer almıştı.

Yürüyüş, saat 12.00’ye doğru Brandenburger Tor’da yapılan konuşmalarla sona erdi.

TKP/ML taraftarları yürüyüş boyunca 1 Mayıs bildirileri ve 40. yıl kutlamaları çerçevesinde çıkardığı broşür ve el ilanlarını bolca dağıtıldı. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalarda güncel konular, kriz ve onun sınıfa yüklediği faturalar gibi konular işlendi. Sendika ağaları ise her zamanki gibi işi ücret artışı, gelir dağılımı alanına hapsederek kitleleri düzene bağlamada üzerine düşeni hakkıyla yerine getirdiler.

Zaman zaman kullanılan sert sözcüklerse sınıfın içten içe yükselen öfke patlamalarını frenlemenin aracı olarak kullanıldı.

İkinci 1 Mayıs ise, akşam saatlerinde başlayandı. Bu yürüyüş için alınan güvenlik önlemleriyle Berlin adeta kuşatma altına alınmıştı, tıpkı geçen yılki gibi. Özellikle Kreuzberg ve çevresi adeta polis panzerleri ve arabalarıyla tam bir çember içindeydi. Günler öncesi bu yürüyüş için yayılan korku havası boşa çıktı. Önceki yıllara oranla nispeten sakin geçen bir yürüyüş oldu.

 

Berlin Partizan okurları

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu