Güncel

Beyaz tülbentli annelere beraat

Açlık grevindeki çocuklarının sesini duyurmak için hapishane önünde oturma eylemi yapan Beyaz Tülbentli Anneler, yargılandıkları dava kapsamında tüm suçlamalardan beraat etti

İmralı tecridine karşı açlık grevi eyleminde olan çocuklarının durumuna dikkat çekmek ve taleplerinin karşılanması için Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi önünde nöbet tutan Beyaz Tülbentli Anneler hakkında, “örgüt adına suç işlemek” ve “2911 sayılı gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” iddiasıyla açılan davanın duruşması, Kocaeli 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya anneler Cemile Çiftçi, Türkiye Bozkurt, Fehime Ekmez ve Yeter Seyhan katılırken, avukatları da hazır bulundu. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada söz alan anneler, kendilerine yöneltilen suçlamaları reddetti. Yaptıkları eylemin hak olduğunu, herhangi bir örgütün talimatıyla hareket etmediklerini belirten anneler, sadece çocuklarını yaşatmak için oturma eylemi gerçekleştirdiklerini söyledi. Çocuklarının barış için bedenlerini ölüme yatırdıklarını hatırlatan anneler, “Bizler de çocuklarımızın talepleri ve sesleri duyulsun diye eylem yaptık” dedi.

‘Somut dayanaktan yoksun’

Avukatlar da eylemin suç olmadığını belirterek, müvekkilleri hakkında beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, aranın ardından verdiği kararında, annelere yöneltilen suçlamaların iddia dışında herhangi bir somut dayanak oluşturmadığını belirterek, tüm anneler hakkında beraat kararı verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu