Manşet

Beyazıt ayakta!

Dicle Üniversitesi’nde başlayan saldırıların ardından günlerdir değişik üniversitelerde faşist ve gerici güruhlar tarafından sürdürülen saldırılar 16 Nisan günü de devam etti.

İstanbul Üniversitesi’nde faşist-polis işbirliği ile yapılan saldırı ve 57 devrimci, demokrat, yurtsever öğrencinin gözaltına alınmasının ardından aynı gün saat 16.00’da protesto eylemi gerçekleştirildi.

Beyazıt Merkez Kampüs’ten başlayan yürüyüş boyunca sık sık “Beyazıt Faşizme Mezar Olacak”, “Beyazıt İsyandır, Dicle’ye Selamdır”, “Hizbul-kontra Üniversiteden Defol”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Kürdistan Faşizme Mezar Olacak” sloganları atıldı.

 

“Saldırılara Direnerek Mücadelemize Devam Edeceğiz!”

Gericilere, faşistlere, polise karşı Beyazıt ayakta” pankartı açarak yürüyüşe geçen kitle ana kapıya geldiğinde dışarıda eylem için gelen diğer grupla buluştu.

Burada ilk olarak İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sezai Tanır konuştu. Tanır, “Biz bu saldırıları 30 yıldır, 12 Eylül faşizminden beri biliyoruz, yaşıyoruz. Saldırılar, özgür, bilimsel, demokratik üniversite mücadelesine, insan haklarına yöneliktir. Direnmeye devam ediyoruz, buradayız” dedi.

Ardından, DİSK, KESK ve TTB adına konuşan Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak; devrimci, demokrat, yurtsever öğrencilerin yıllardır Türkiye’de canları pahasına demokratik, özerk, bilimsel üniversiteler için mücadele verdiklerini söyledi. Uluocak, “Öğretmenler, doktorlar, emekçiler, işçiler olarak yanınızdayız” diyerek, desteklerinin süreceğini kaydetti.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Kübra Bıçak; üniversitede faşist saldırılara karşı her zaman bir arada mücadele edileceğine dikkat çekti. Açıklamada yaklaşık bir haftadır yaşanılan saldırılar anlatıldı. Faşist-polis işbirliğiyle devrimcilere satırlarla sopalarla saldırarak sindirmeye çalışıldığı belirtildi.

 

Faşizme Karşı Devrimci Öğrencilerin Direnişi Büyüyor!

Devrimci öğrenciler açıklamanın ardından yürüyüşe geçti ve eylem Sirkeci Garı’na kadar devam etti. Bine yakın öğrencinin katıldığı yürüyüşte sık sık sloganlar atıldı ve “Beyazıt Marşı” söylendi.

Yürüyüşte tramvay yolunda ve kaldırımda bekleyenler öğrencilere alkışlarla destek verdi. Tramvay yolu boyunca yürüyen öğrenciler eylem sonunda gözaltındakilerin serbest bırakılması talebiyle Çağlayan Adliyesi önüne gidilmesi için çağrıda bulundu, eylem burada sonlandırıldı.

Yürüyüş boyunca kitlenin coşkusu ve kararlılığı, faşistlere karşı birlikte duruşu dikkat çekti. Öğrenciler sık sık “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganını atarak üniversitede faşizme geçit verilmeyeceğini, mücadelelerinin devam edeceğini bir kez daha göstermiş oldu.

Uzun süredir devam eden sivil faşist-polis saldırılarına karşı, öğrenciler kampüslerden sokaklara çıkarak tepkisini ortaya koydu. Birçok devrimci demokrat kurumun bir araya geldiği eyleme Yeni Demokrat Gençlik de katıldı.

 

[widgetkit id=24]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu