Gençlik

“Bez parçası puşi” ve Cihan için yürüyüş

İstanbul: 2010 yılında İstanbul Kağıthane’de bir markete düzenlenen Molotoflu saldırıya katıldığı iddiasıyla 25 ay boyunca tutuklu tutulan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül davası bugün (11 Mayıs) Çağlayan 14. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Daha önce Hrant Dink cinayeti davasına da bakan ve “örgüt yok” diyen bu mahkeme, “örgüt üyesi” olduğu ve eyleme katıldığı iddiasıyla Cihan’a 11 yıl 3 ay mahkumiyet kararı verdi!

Cihan için verilen bu mahkumiyet kararının ardından Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi ve Öğrencime Dokunma Kampanyası üyeleri 11 Mayıs akşamı için eylem çağrısı yaptılar.

Binlerce insanı Taksim Meydanı’nda biraraya getiren eyleme Cihan’ın kendisi de ailesiyle birlikte katıldı.

Tutuklu Öğrencilere Özgürlük” ve “Öğrencime Dokunma” pankartı arkasında yürüyüşe geçen ve neredeyse tamamını gençlerin oluşturduğu kitle yol boyunca “Cihan’a özgürlük”, “Yıkılsın zindanlar, tüm tutsaklara özgürlük”, “Adalet yoksa, barış da yok” sloganlarını attı.

Yürüyüşün ardından Galatasaray Lisesi’ne varan kitle burada oturma eylemi yaptı. Oturma eylemi sırasında basın açıklamasını Mehmet Karlı gerçekleştirdi. Hukuk sisteminde “bir tuhaflık” olduğunu söyleyen Karlı, “Bir savcı geldi, Cihan’ın beraatini istedi. Bir başka savcı geldi, 45 sene talep etti. 25 ay boyunca tutukluluğunu devam ettirenler de, tahliye verenler de hakimlerdi. Bugün dava dosyasında hiçbir değişiklik olmadığı halde 11 sene mahkumiyet veren de yine hakimler… Adalet bunun neresinde?” dedi.

Başından beri bu davanın “puşi davası” olduğunu söylemelerine rağmen, Meclis’ten bile buna itiraz edildiğini hatırlatan Karlı, davada çıkan kararla yanılmadıklarını belirterek, duruşma tutanağında “puşi” için kurulan cümleyi okudu: “Puşi tabir edilen bez parçasının suçta kullanıldığı anlaşıldığından TCK 54 maddesi gereği MÜSADERESİNE karar verilmiştir!

Adalet için yürüdüklerini belirten Karlı, “Onlar puşi suç delili diyor, biz puşi kimliktir, puşi özgürlüktür diyoruz” dedi. Ardından Milyonlar Adalet İstiyor İnisiyatifi adına bir konuşma yapan Alp Altınörs; “Biz biliyoruz ki, bu ülkede adalet yok. Biz biliyoruz ki, Terörle Mücadele Kanunu var oldukça öğrenciler kampüste değil hücrede olacak. İşte bu yüzden TMK çöpe, öğrenciler kampüse diyoruz” dedi.

Eylem sloganlarla sona erdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu