Güncel

Binaları zorla boşaltılan MKM çalışanları: Sanatımızı yapmaya devam edeceğiz

Zorla binaları boşaltılan MKM'liler,"Her türlü saldırılara rağmen bugünden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz" dedi. HDP'li Hüda Kaya da, "Zulüm saltanatına teslim olmayacağız" dedi. 

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), 18 yıldır kültür-sanat faaliyetlerini sürdürdüğü Beyoğlu’ndaki binası zorla boşaltıldı.
2019 yılı içinde sözleşmeleri olmasına rağmen kiracılara bilgilendirme yapılmadan bina Vakıflar Müdürlüğü tarafından 3 kez ihaleye çıkarıldı.
Farklı şekilde ihaleden haberdar olan ve 3 kez girdikleri ihaleden 2’sini kazanan MKM’ye Vakıflar Müdürlüğü tarafından “Yeterli rekabet oluşmadı” denilerek iptal edildi.
Beyoğlu Kaymakamlığı’na devir edilen bina, AKP’li Beyoğlu Belediyesi’ne verilmek üzere zorla boşaltılıyor. Binanın boşaltılması için verilen sürenin bugün dolmasından sonra bina polis tarafından ablukaya alındı.
İçerideki eşyaların zarar görmemesi için MKM çalışanları gerekli eşyalarını aldıktan sonra bina önünde basın açıklaması yapıldı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, HDP MYK üyesi Ferhat Encü, HDP İl Eşbaşkanı Elif Bulut, Kürt Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, ve birçok yurttaş da katıldı.
MKM’ye bağlı Koma Çiya’nın solisti Hüseyin İldan (Genim),  yıllardır tüm zorluklara rağmen kültür ve sanat faaliyetlerini bu binada icra ettiklerini söyledi. Milyonlarca Kürdün kendi dilini, kültürünü ve sanatı ifade etme hakkının gasp edildiğinin altını çizen İldan, “Ancak bu hakkı ellimizden alıyorlar. Zorla binamızı ellimizden alıyorlar. Her türlü saldırılara rağmen bugün ve bu günden sonra da faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz”
HDP Milletvekili Hüda Kaya da, İstanbul’da yıllardır kültür ve sanat çalışmalarını sürdüren MKM’nin zorla kapatıldığını belirtti. Yaşanan bu durumun haksız ve hukuksuz olduğunu dile getiren Kaya, “Kayyumcu, gaspçı, hakları sömüren, istismar eden, çalan ve emeği yok sayan bir iktidar zihniyeti ile karşı karşıyayız.
İktidar, muhalefet güçlerine yaptığı bu tür icraatlarla ‘sizin konuşma, sanat, müzik yapma hakkınız yok’ diyor. ‘nefes alma, yaşama, ihalelere girme hakkınız yok’ diyor” diye konuştu.
Yapılan zorla boşaltılmanın gasp olduğunun altını çizen Kaya, “Sizleri eleştiren ve maskenizi düşüren konuşmalar yapmaya devam edeceğiz. Sizlere itiraz eden ve bu itirazı yükselten, toplumu uyandıran, bilinçlendiren müziğimizi, sanatımızı yapmaya devam edeceğiz. Bulunduğumuz her yerde müziğimizi yapmaya, sanatımızı yapmaya devam edeceğiz. Bu iktidar bunu da bir kenara yazsın; zulüm saltanatına teslim olmayacağız” ifadelerinde bulundu.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu