Manşet

Bingöl’de BDP Mitinginde Polis Terörü!(video haber)

H. Merkezi: Bingöl’de BDP İl Binasına yapılan saldırıları protesto etmek için 23 Eylül günü Yenimahalle’de bulunan Newroz alanında miting yapmak isteyen BDP üyeleri bu kez de polisin yoğun saldırısıyla karşılaştı.

Gaz bombası, plastik mermi ve tazyikli suyla saldıran polise kitle, taşlarla karşılık verdi. Çıkan çatışma gece geç saatlere kadar sürdü.

Suyu biten panzerlere AKP’li Bingöl Belediyesi’nin itfaiye araçlarından su takviyesi yapılırken, atılan gazlardan işyerlerinin camları kırıldı. 8 kişinin gözaltına alındığı çatışmalarda polisin saldırısı sonucu 1’i ağır olmak üzere 4 kişi de çeşitli yerlerinden yaralandı.

Bölge illerinde gerillaya yönelik düzenlenen imha operasyonları ve yaşanan çatışmalarda peş peşe gelen asker ölüm haberlerinin Bingöl halkının “hassasiyetlerini” tetiklediği görüntüsü yaratılmaya çalışıyor. 21 Eylül günü BDP Bingöl İl Binasına ve üyelerine yönelik linç girişimi yapılmıştı.

Linç güruhunun “etkili bir müdahaleyle dağıtan” çevik kuvvet polislerinin İl Binasına girerek afişleri yırtması ve duvarlara Türk bayrağı asması kameralara yansımıştı. Yakın tarihte JİTEM ve Kontrgerilla üs alanına çevrilmek istenen Bingöl’de, yapılan milliyetçi kışkırtmalar geçmişten bugüne istenilen etkiyi yaratamadığından olsa gerek 23 Eylül günü yapılmak istenen protesto mitingine de azgınca saldırıldı.

Saldırılar gecikmeden Kürt halkının meşru mücadelesiyle karşılandı. Yaşanan gelişmelerle birlikte Bingöl’de gerginlik devam ediyor.

24 Eylül günü Bingöl Milletvekili İdris Baluken , BDP Diyarbakır Milletvekili Altan ve DTK meclis üyeleriyle birlikte BDP Bingöl İl Başkanlığı binasında basın toplantısı düzenlendi.

Partilerine yönelik gerçekleştirilen saldırının örgütlenmesinde AKP’li Belediye Başkanı, Bingöl Valisi, Bingöl İl Emniyet Müdürü, Bingöl İl Müftüsü ve AKP Bingöl Milletvekillerinin büyük etkisi olduğuna dikkat çekildi.

Saldırıdan bir gün önce partisinin milliyetçi tabanına attığı mesajlarla ortamı kışkırttığı bildirilen Belediye Başkanı Serdar Atalay ve yandaşlarına Bingöl halkının kararlı ve militan duruşlarıyla gereken karşılığın verildiği belirtilen açıklamada saldırıların Bingöl halkına toptan mal edilemeyeceğinin altı çizildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu