Güncel

Binler istanbul’da 3 yurtsever kadının cenazesini karşıladı.

İstanbul:17 Ocak Çarşamba günü Paris’te 9 Ocak’ta uğradıkları suikast sonucu yaşamlarını yitiren PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Gençlik Hareketi Üyesi Leyla Şaylemez’in cenazeleri Atatürk Havalimanı’nda binlerce kişi tarafından karşılandı. 

hava alanında 3 militanı, 3 devrimciyi, 3 yiğit kadını, alkişlarla zılgıtlarla karşıladı.Binler İstanbul Atatürk havaalanına Sakine, Fidan ve Leyla olmaya geldi.

Özgürlük mücadelemizin neferleri söz veriyoruz sorumlulardan hesap soracağız“, “Şehitler ölümsüzdür“, “Şehid Namırın” pankartlarının açıldığı ve 3 kadının fotoğraflarının taşındığı karşılama töreninde töreninde, sık sık “Şehid Namırın”, “Kurdistan gorıstan jı bo faşistan”, “İntikam intikam”, “Jın jiyan azadi”, “dağlarda ovada kadınlar heryerde”, “Dağlarda ovada Sakineler her yerde” sloganları atıldı. “Çerxa şoreşe” marşı okundu.

Karşılama törenine DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, BDP Van Milletvekili Nazmi Gür, HDK Genel Meclis üyesi ve sanatçı Ferhat Tunç, devrimci kurum temsilcileri, İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, Barış Anneleri İnsiyatifi, BDP il ve ilçe başkan ve yöneticileri de katıldı.

Hepiniz benim için birer Sakine’sinizKARŞILAMA 2

Havaalanında konuşan Sakine Cansız’ın babası İsmail Cansız, kitleye seslenerek, “Benim için hepiniz birer Sakine’siniz.  Ben sizleri gördüğüm zaman Sakine’mi görüyorum. Bundan sonra ben de sizinle birlikte mücadeleyi yükselteceğim. Kürdistan topraklarına barış gelene kadar ben de elimden gelen her şeyi yapacağım” dedi.

“3 kadınımıza söz veriyoruz bunun hesabını soracağız.”

BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ise şöyle şunları söyledi: “Hunharca katledilen arkadaşlarımızı kendi toprakları olan Kürdistan topraklarına uğurluyoruz. Bu katliamı gerçekleştirenler, Kürt özgürlük hareketini, Kürt kadın hareketini, Kürt gençlik hareketini gerileteceklerini sanıyorlardı ama yanılıyorlar. Bu katliamı yapanlar asla unutmasınlar ki Kürt özgürlük mücadelesini asla geriletemezler. Arkadaşlarımızın bıraktığı bayrağı bizler devraldık. Onların özgürlük mücadelesini kimse geriletemeyecek. Kurşunları sıkanlar bilisinki, kurşunlarınıza inat bizler her zamankinden daha güçlü bir şekilde alanlarda olacağız.3 kadınımıza söz veriyoruz bunun hesabını soracağız

“Diyarbakır zindanın da düşmanın yüzüne tükürdü”karşılama 3

 Sakine Cansızı tanıdığını dile getiren Tuncel sözlerine şöyle devam etti: “O yiğit ve cesur bir kadındı. Diyarbakır zindanında işkencecisinin, Esat oktay’ın yüzüne tükürecek kadar yiğit bir kadındı. Sakine, memleketini çok özlediğini söylüyordu, gidemediği için çok üzülüyordu. Şimdi onu memleketine özlediği Kürdistan topraklarına dersime götürüyoruz. Dersim halkı Sakine’sini bekliyor

Fidan katılmak istediği Newroz’un görkemiyle karşılanacak.

Tuncel, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan’ı da yakından tanıdığını ve en son Paris’te görüştüğünü belirterek, “Fidan arkadaş hep kendi toprakları olan Amed’de Newroz’a katılmak istiyordu. Kendisi gelemedi ama cenazesi geldi. Amed halkı yarın saat 11.00’da Batıkent Meydanın’da Newroz görkemiyle onu karşılayacak” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu