Güncel

(video)Artvin’de Maden’e hayır


Artvin Kafkasör Dağında,Genya ve Cerattepe bölgesinde maden ruhsatı verilmesine tepki gösteren binlerce Artvinli Artvin’de “Maden İstemiyoruz” şiarıyla sokaklara döküldü. Atapark önünde toplanan ve “
Artvin’de Madene Hayır” pankartıyla miting alanına yürüyen yaklaşık 5 bin kişi, “Katil şirket Artvin’i terk et”, ”Artvin’i vermeyeceğiz”, “Artvin’de Madene Hayır”vb.   sloganlar attı.  Yeşil Artvin Derneği’nin düzenlediği mitinge birçok kurum katıldı. Eyleme İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi birçok ilden de katılım gösterildi.  Mitingte konuşma yapan    Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan konuşmasında Artvin’in tepesine maden ruhsatı verilmesinin yanlışlığına dikkat çekti.  Artvin sevdalısı olduklarını dile getiren Karahan,  şunları söyledi: “Ne yazık ki Ankara’dakiler, oturdukları yerden verdikleri kararlarla, kendi vatandaşlarının hayatlarını ve yaşam alanlarını alt-üst etmekten çekinmiyorlar. Ama aslında onlar da ne yaptıklarını bilmiyorlar. Çünkü maden alanlarında yapılanlar ve verilen bazı kararlar tam bir çelişkiler yumağı. Maden sahaları şehir merkezinin hemen yukarısındaki mahallelerde başlıyor. Burada insanlar yaşıyor ama görmüyorlar. Hatila Mili Parkı’na bitişik olan ruhsat alanı, 2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Geliştirme ve Koruma Alanı ilan ediliyor, uyanmıyorlar. Bir yanı Atabarı Kayak Merkezi, bir yanı da Kent Ormanı olan ruhsat sahasında korum altına alınmış bitki ve hayvan türleri var. İmzalanan anlaşmaları hiçe sayıyorlar, suç işliyorlar. Soruyorum size; suyumuzu, havamızı, toprağımızı ve ormanımızı korumak devletin görevi değil midir? Ama küçük çocuklar bile bilir ki madenci yapılan yerlerde ne temiz su kalır, ne verimli toprak. Ne solunacak hava ne de yaşanacak yer kalır. En vahim durumlardan biri de Artvin’in çatısında yaklaşık 50-60 dönümlük 4 atık havuzunun inşa edilecek olmasıdır…” 

küçüğünden büyüğüne herkesin konuşma yaptığı mitingte  son olarak Bayar Şahin ve grup Marsis sahne alarak türkülerini söyledi. Binlerce kişi halaylar ve horonlar eşliğinde “Artvin’in talanına Madenin yalanına Hayır” dedi. (Artvin’den bir YDG’li)

 

 

{youtube}http://www.youtube.com/watch?v=t9_RH59jY7g{/youtube}

 

[widgetkit id=8]

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu