Güncel

Binler sokakta eşkıyayız diye haykırdı (videolu haber)

İstanbul: Binler Metin Lokumcu’yu anmak için AKP’ye yürüdü.

Geçen sene bu tarihte AKP’nin seçim çalışmaları kapsamında gittiği Hopa’da, terör estirmesiyle, atılan biber gazlarından kaynaklı yaşamını yitiren; emekli öğretmen Metin Lokumcu’yu anmak için 31 Mayıs Perşembe günü demokratik kitle örgütleri Şişli Cami önünde bir araya gelerek AKP Şişli ilçe binasına kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Geçen sene daha eylem başlamadan önce horon tepen kitleye saldıran polisler attıkları yoğun biber gazından Metin Lokumcu’nun yaşamını yitirmesine sebep olmuştu. Buna tepki göstermek amacıyla, saat 19.30’da toplanan kitle yürüyüşe geçmeden önce “Direniş horonunu kuruyoruz” diyerek horon tepmeye başladılar. Metin Lokumcu’yu anmak ve Hopa direnişini selamlamak için bir araya gelen kitle AKP Şişli binası önüne kadar; “Metin Lokumcu onurumuzdur”, “Her yer Hopa, her yer direniş”, “Hepimiz Hopla, hepimiz eşkıyayız”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlardı. Kitle yürüyüş sırasında Eskişehir’deki eyleme polisin saldırdığı haberini alınca “İsyan, direniş zafer sloganının daha güçlü bir şekilde haykırdı.

AKP Şişli binasına yaklaşıldıkça polisin yoğun bir güvelik kordonuyla karşılaşıldı. AKP’nin önü ve etrafı polis barikatlarıyla doluydu.

AKP önüne gelindiğinde kitle adına ÖDP’den Nazmi Algan basın açıklamasını okudu. “Bugün artık hepimiz Metin Lokumcuyuz” diyen Algan; “Hopa direnişinin ne gösterdiğini biliyoruz; mücadele sokakta birleşecek, AKP’nin temsil ettiği talan, sömürü ve zulüm düzeni sokakta yenilecek. Zafer direnenlerin olacak. Halk iradesine dayanan, meşru direnişleri sistemin yasal ve yasadışı hiçbir barikat engelleyemeyecek. Bugün burada bir kez daha sokağa çıkan Hopa halkının onurlu direnişini selamlıyoruz ve ilan ediyoruz. Metin Lokumcu’yu ülkenin dört bir yanına yayacağımızı direnişleri büyüterek yaşatacağız. Metin Lokumcu’nun hesabını sermayeden, AKP iktidarından soracağız.” dedi.

Basın açıklamasının okunmasının ardından kitle sloganlarla dağıldı.

Video için tıklayın: http://www.youtube.com/watch?v=bWxecLfQxeg&feature=g-upl

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu