GüncelManşet

Binlerce Cam İşçisi Grevde

H.Merkezi: Türk-İş’e bağlı Cam, Çimento, Seramik ve Topak Sanayi İşçileri Sendikası (Kristal-İş) ile Şişecam arasında yürütülen 24. dönem toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziran günü 5 bin 800 işçi greve çıktı.

Ücret zammı, düşük ücretle çalışan işçiler için iyileştirme zammı, işe giriş ücretinde anlaşma sağlanamaması ile işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin uygulamasında yaşanan sorunların giderilmemesi üzerine Kristal-İş, Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş’nin Kırklareli, Mersin, Eskişehir fabrikaları, Anadolu Cam Sanayi A.Ş’nin Mersin fabrikası, Trakya Cam Sanayi A.Ş’nin Trakya Düz Cam, Trakya Otocam ve Mersin fabrikaları, Anadolu Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. Trakya Cam Yenişehir Sanayii A.Ş. ve Cam Elyaf Sanayi A.Ş. işyerlerinde greve çıktı.

Cam işçileri Eskişehir, Bursa ve Mersinde yaptıkları eylemlerle greve neden çıktıklaırnı duyurdu.

Mersin’de sabah saatlerinde Paşabahçe Cam Sanayi A.Ş.’nin önünde bir araya gelen 3 fabrikanın işçileri, sloganlar atıp halay çekerek işverenlere tepki gösterdi. İşçilere seslenen Kristal-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Güler, 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi’nin 6 aydır başladığını,  Mersin’de bin 350 işçinin greve çıktığını dile getirerek,  “Çok düşük ücretli arkadaşımız var cam sanayilerinde çalışan. Bu talebimiz işveren tarafından henüz kabul görmedi. Fabrikalarımızda 900 lira maaşla çalışan arkadaşlarımız var. Tavan ücret en kıdemli işçide bin 800 lira seviyesinde. Toplam 5 bin 800 işçinin 3 binine iyileştirme istiyoruz. Bunların saat ücreti ortalamaları 9,5 liranın altında. Yani bin 400-bin 500 liranın altında maaş alan 3 bin kişi var. Bunların maaşlarını kademeli olarak iyileştirme talebimiz var. Bu talep haklı bir talep. Bir başka talebimiz de kademeli işe giriş ücretinin, en azından devlet kurumlarında işbaşı yapan kadrolu işçilerin işe giriş ücretindeki seviyeye çıkarılmasını istiyoruz. Tabi dünya 3’ncülüğüne oynadığını iddia eden, 6 aylık net karını geçen yıla göre ‘yüzde 200 artırdık’ diye övünerek bahseden bir kurumun bu büyümede ve bu karlılıkta çok büyük emeği olan 60 derece ortam sıcaklığında çalışan işçi sinin de hakkını vermesini istiyoruz” dedi.

 Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde faaliyet gösteren Kristal-İş Sendikası’na üye Anadolu Cam Yenişehir A.Ş. ile Trakya Yenişehir Cam Sanayi fabrikası çalışanı yaklaşık bin işçide  greve çıktı. Ellerinde pankartlarla slogan atan işçiler, meydanda davul zurna eşliğinde halay çekti. İşçi ailelerinin de destek verdi. İşçiler Yenişehir Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu