Emek

Bir çocuk mezarı ve bir sürgün

21 Kasım 2004 günü Dünya Çocuk Hakları Günü’nde bedenine saplanan 13 kurşunla 12 yaşında katledilen ilköğretim 5. sınıf öğrencisi “terörist” Uğur Kaymaz’ın öldükten sonra bile halen “terörist” kaldığına hükmeden devlet, Uğur Kaymaz’ın mezar anmasına katıldıkları gerekçesiyle Kızıltepe Eğitim-Sen yönetici ve üyelerine ceza yağdırdı.

Bir yanda eğitimde reform yaptığını söyleyerek okuma oranının artacağından bahseden egemen sistem, diğer taraftan T. Kürdistanı’nda her yıl onlarca okul çağındaki çocuğu katlediyor, kendince bu şekilde okuma oranını artıracağını planlıyor!

21 Kasım 2010 günü Uğur Kaymaz’ın mezarı başında yapılan anma programına katılan Eğitim-Sen yönetici ve üyeleri, 2 Ağustos 2011 günü sabah operasyonlarıyla gözaltına alınıp tutuklanmışlardı.

Gelişen tepkiler üzerine tutuklananlar, serbest bırakılmış, ancak haklarındaki idari ve adli soruşturmalar devam etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin 9 Nisan 2012’de verdikleri karar Eğitim-Sen Kızıltepe Baş Temsilcisi Salih Kuday’ın Trabzon’un Tonya ilçesine sürgün edilmesi ve diğer yönetici ve üye arkadaşların kademe durdurma ve maaştan kesim cezası almaları oldu.

Ne büyük bir tesadüf ki “anadilde eğitim” talebiyle Kürdi-Der’in düzenlemiş olduğu eylem ve yürüyüşlere katılmak ve “anadilde eğitim” talebini savundukları için yine Kızıltepe Eğitim-Sen yönetici ve üyelerine yönelik başlatılan adli ve idari soruşturmalar aynı tarihte sonuçlanmış ve bu arkadaşlarımızda kademe durdurma ve maaştan kesim cezası almışlardır.

Eğitim-Sen’e yönelik bu baskılara, bunun altında yatan neden olarak “anadilde eğitim talebine” karşı çıkılmasına ve Uğur KAYMAZ’ın katledilmesine tepki olarak 10 Nisan Salı günü bir eylem düzenlemişti.

Mêrdîn DDSB

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu