Güncel

Bir devletin kısa bir anatomisi

İstanbul: Türkiye’de her geçen gün hak ihlalleri artarken İHD İstanbul şubesi 2012 yılı hak ihlalleri raporunu açıkladı. Raporda dikkat çekici verilere yer verilirken. Tablo aynı zamanda “ileri demokrasi” çığırtkanlarının durduğu saf ve tasarruflarını bir kez daha tescilledi.

 

İHD İstanbul şubesi bugün dernek binasında yaptığı basın toplantısında hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. Raporda en dikkat çekici olan ise Bir yılda bini aşkın kişinin gözaltına alındığı, yüzlercesinin tutuklandığı Marmara’da, 36 kadın da erkekler tarafından katledildi.
İHD İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe ile İstanbul Şube Yöneticileri Meral Çıldır, Sevim Katman ve raportör İhsan Kaçar’ın katıldığı toplantıda konuşan Ümit Efe, 2011’e nazaran 2012 yılında yaşanan hak ihlallerinde az miktarda da olsa bir azalmanın söz konusu olduğunu belirterek, “Bu durum değişebilir. Ancak hak ihlallerinde yaşanan en küçük bir düşüş bile bizim için olumlu bir gelişmedir”dedi.

Efe’nin ardından hazırlanan raporun sunumunu yapan İhsan Kaçar, 2012 yılında Marmara’da 36 kadının ev içi şiddete uğrayarak katledildiğini, 41 kadının ise tecavüze uğradığını kaydederken, Türkiye genelinde katledilen kadın sayısının 159 olduğunun altını çizdi. “Dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle polis tarafından katledilen kişinin sayısının 3 olduğunu, bu sayının Türkiye genelinde ise 38’e kadar yükseldiğini ifade eden Kaçar, “Yine aynı yıl içinde Türkiye cezaevlerinde 70 tutuklu ve hükümlü hayatını kaybetti. Türkiye cezaevlerinde halen 259 ağır hasta mahpus bulunuyor” dedi.
Katliam üzerine kurulu bir devletin anatomisi
Öte yandan Türkiye genelinde 19 faili meçhul cinayet işlendiğine dikkat çeken Kaçar, aynı yıl içinde devlet kaynaklarına göre 438 PKK gerillasının katledildiğini bu sayının PKK kaynaklarına göre ise 314 olduğunu belirtti.

22 bin 536 web sitesine erişim engellendi
Basın ve ifade özgürlüklerine ilişkin yaşanan hak ihlallerine de yer verilen raporda Marmara’da hakkında yasaklama ve toplatılma kararı çıkarılan 65 yayın kuruluşu olduğunu aktaran Kaçar, 22 bin 536 web sitesine ise erişimin yasaklandığını söyledi. Kaçar “Yine 3 gazete ve bir dergiye 150 gün süreyle yayın durdurma cezası verildi.” Aynı yıl içinde 701 memur ve işçinin sürgün edildiğini sözlerine ekleyen Kaçar, bin 586 işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atıldığını, 377 işçinin ise aynı nedenden dolayı baskı gördüğünü belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu