Güncel

Bir haftadır “çırılçıplak” gözaltı; sadece işkence değil, topluma mesaj!

H. Merkezi: Muğla’da darp edilerek, çıplak bir şekilde gözaltına alınanların bir haftadır çırılçıplak bir şekilde gözaltında tutulmaya devam edildiği öğrenildi.

Muğla’da darp edilip çırılçıplak soyulan, ters kelepçe ile yere yatırılarak gözaltına alınan ve fotoğrafları çekilen 7 kişiden Veysi Şengil ve Ekrem Altay avukatlarıyla önceki gün görüşebilmişti.

İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurduklarını söyleyen Veysi Şengil’in amcası Abdurrahman Şengil’in aktardığına göre gözaltındakilerin son durumu şöyle:

Avukatı akşam üzeri bizi aradı. Veysi ile görüşme sağlamış ve Veysi hala çırılçıplak bir vaziyette bekletiliyor. Üzerinde pantolonu dahi yokmuş. Ayakkabı ve çorapları yok. Burnu kırılmış, elmacık kemikleri ve yüzünün büyük bir kısmında morluklar bulunuyormuş. Veysi avukat aracılığı ile bizden kıyafet istedi ancak hafta sonu bahane edilerek elbiseleri ulaştırmadılar.”

 

Bilerek ve planlayarak yapıldı!

7 kişinin darp edilerek, ters kelepçeli bir şekilde çıplak yere yatırılmasına ve fotoğraflarının çekilmesine tepki gösteren İHD ve THİV derhal etkin soruşturma başlatılması gerektiğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan İHD İstanbul Şubesi Genel Başkanı Gülseren Yoleri fotoğrafları “dehşet” şeklinde yorumlayarak şunları aktarıyor:

“Canlı olduğu halde, sırf gözaltı işlemi yapılırken, böyle bir muameleye maruz bırakılmak direk olarak insan onurunu hedef alan bir uygulamadır. O insanların bu toplum içinde yaşamaya devam edecek olmasını da düşünecek olursak sadece onur kırıcı bir davranış olarak geçiştirilecek bir durum olmadığı görülecektir. O insanların bu ülkede yaşamlarını sürdürmelerini çok zora sokacak bir sonuçtan bahsediyoruz.”

Bu suçu işleyenlerin bunu bilerek ve planlayarak, yaptıklarının da göz önünde tutarak büyük bir suç işlediklerinin altını çizmek gerektiğini belirten Yoleri, “Bugün belki iktidarın işkenceye onay vermesi sebebiyle soruşturulmuyor, kovuşturulmuyor; ama en nihayetinde hesabı verilmesi ve cezasının çekilmesi gereken bir suç” dedi.

“İktidarın korkusunun aslında daha neye yol açabileceğinin, tahmin edemeyeceğimiz kadar saldırgan, onursuz bir yaklaşımla halka saldırabileceğinin bir yansımasıdır” diye kaydeden Yoleri, Kürtlerin bu ülkede bir arada yaşama isteğini ortadan kaldırmaya dönük bir saldırı olduğunu söyledi.

 

“Bütün topluma bir mesaj veriliyor”

TİHV Genel Sekreteri Metin Bakkalcı ise yapılan işkenceye dair, “Uluslararası insan hakları değerlerine denk düşecek şekilde sorumluların cezalandırılması gerekli. Bu görüntülerin nasıl çıktığı ayrı bir tartışma konusudur. Ama nasıl çıktığının ötesinde şu aşikâr ki, bu şekilde çıplak beden üzerinden şiddet toplumda yeniden üretiliyor. Bunun içerisinde zaman zaman örtük, zaman zaman da açık bir şekilde bütün topluma bir mesaj veriliyor. Bir şekilde ‘öteki’ diye nitelenen her kimse ‘her şey kendilerine mubahtır, her şey bunlara yapılabilir’ gibi bir mesaj verilmek isteniyor” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu