Güncel

Bir hasta tutsak daha yaşamını yitirdi

H. Merkezi: Devletin hapishanelere yönelik tecrit-tretman politikalrı sürerken, bir hasta tutsak daha yaşamını yitirdi.

İnsan hakları savunucularının ve ailesinin girişimleri sonucunda ölüm sınırından tahliye edilen Nurettin Soysal isimli hasta tutsak, tedavi gördüğü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün akşam (9 Nisan) yaşamını yitirdi.

PKK davasından 16 yıldır hapishanede tutulan Soysal Amed, Semsûr (Adıyaman), Mûş hapishanelerinde tutulduğu sürede lenf kanserine yakalanmış ve Soysal tedavi olarak iyileşebileceği süreçte tahliye edilmemiştir. Adli Tıp Kurumu’nun kapısından “Şimdi git, daha sonra gel” denilerek geri çevrilen Soysal için, doktorları “6 aylık ömrü kaldı” demişti.

Ölüm sınırına yaklaşan Soysal, devletin “aman, hapishanede ölmesin” kaygısıyla Kasım 2010’da tahliye edilmiş ve yakınlarının umutlu bekleyişleri ile Ankara’da hastaneye yatırılmıştır.

Soysal’ın hapishaneden tahliye edildiğinde ilk sözü, “Halkıma bağlı kalmaya devam edeceğim” olmuştu.

Ankara’ya götürülen Soysal’ın Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavisine başlandı. Bir süredir hastanede tedavi gören Soysal, dün gece yaşamını yitirdi. Cenazeyi alan aile, memleketi Çewlîk’in Bongilan (Bingöl-Solhan) ilçesine doğru yola çıktı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu