Güncel

(Güncellendi) Birleşik Mücadele Güçleri’nin deklarasyonuna polis saldırısı

Birleşik Mücadele Güçleri'nin deklarasyon açıklamasına polis saldırısı sonucu içlerinde YDG okurları Volkan Atmaca ile Metin Özken, Partizan Okurları Rahime Karvar ile Emrah Tuncer'in olduğu da olduğu bir çok kişi gözaltına alındı. Birleşik Mücadele Güçleri daha sonra kuruluşunu ilan etti..

Gerçekleşmesi planlanan yürüyüş öncesi polis, sokak ve caddeleri ablukaya alarak katılımı engellemeye çalıştı. Yürüyüşe izin vermeyen polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltına Muhabirimiz Taylan Öztaş ile Mezopotamya muhabiri  Rojin Altay isimli iki gazeteci ile birlikte 60’dan fazla kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgilere göre gözaltına alınanların isimleri şu şekilde;

ESP  Eş Genel Başkanı  Şahin Tümüklü,  Ümmühan Özdemir, Selvinaz Göçmez, Muhammed Bedran  Çoğaltay (ESP’li), Melek Bulut, Havin (Kızıl Okyanus LGBTİ+ Aktivisti), Ahmet Uçar- BEKSAV Eş Başkanı, Helin Soylu, Kader Ertaş, Hüseyin İldan, Özge Elvan, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Burcugül Çubuk , Ekinsu Aktaş, Süleyman Çakmak, Sena Şat, SMF’li Ali Ekber Eraslan, Abdkerim Satış, Hıdır Devrim,  Volkan Atmaca ile Metin Özken (YDG okurları), Eren Kaya, Sezer Çakmak, Hasan Koral Hacibeyoğlu, Cevdet Baydar, Seyit Ahmet Subaşı, Zarife Çamalan( Alınteri), Cem Karaca, Hüseyin Yeşilova, Yılmaz Coruk, Muhammed Rojhat Demirdöken (18 yaş altı), HDP İstanbul İl Başkanı Elif Bulut, Erkan Tepeli, HDP’li Pınar Türk, Mehmet Uçar,  Muhammed Erkiz,  Zilan.., Ali Bal, Aysel Özbey, İslam Çapraz, Cevdet Konak,  Rahime Karvar ve Emrah Tuncer  (Partizan Okurları), Ali Ekber Derman, Eylem Sarıca, Havva Kara, Besra İşsever,  Cem Karaca, Rojin Altay, Kader Ertaş, Baran Gündoğdu , Roj Medrin Bor, Evin Elitaş, Ali Hasan Aygül, Mikail Selçuk , Seyit Ahmet Subaşı.

Polis saldırısında HDP’li vekiller Dilşat Canbaz Kaya, Gülistan Koçyiğit, Kemal Bülbül ve Dirayet Dilan Taşdemir darp edilerek gözaltına alınmaya çalışıldı. HDP’li vekil Nuran İmir ise darp edilerek gözaltına alınmak istendi.

Gözaltına alınanların sayısı henüz belirlemedi, ancak çok sayıda kişi gözaltına alınırken, gözaltına alınanların Vatan Polis karakoluna götürüldükleri bilgisi edinildi.

Saldırı ve gözaltılar sonrası Sosyalist Meclisler Derneğinde bir araya gelen Birleşik Mücadele Güçleri deklarasyonu kamuoyuyla paylaştı..

 

Partizan, ESP, Mücadele Birliği, DBP, Alınteri, Devrimci Parti, SMF’nin bir araya gelerek oluşturduğu Birleşik Mücadele Güçleri’nin açıklamasına saatler kala Kadıköy polis ablukasına alındı.

Halitağa Caddesi’de açıklama için bekleyen kitleye polis saldırısı sonucu ilk bilgilere göre 3 kişi gözaltına alındı. Kitle ara sokaklarda bekleyişini sürdürürken polis bir araya gelenlere saldırarak gözaltı yapmaya devam ediyor.

17.20

Kitleye polis saldırısı sonucu içlerinde YDG okuru Volkan Atmaca’nın da olduğu bir çok kişi gözaltına alındı.

17.25

Birleşik Mücadele Güçleri’nin deklarasyonuna polis saldırısı sonucu Partizan Okurları Rahime Karvar ile Emrah Tuncer’in de içinde olduğu bir çok kişi gözaltına alındı.

17.35

Polisin saldırısı sonucu Muhabirimiz Taylan Öztaş ile YDG okuru Metin Özken, Devrimci Partili Genel Başkanı Elif Torun Öneren, devrimci Partili Burcugül Çubuk, Ezgi Yergin, Ekinsu Aktaş, Süleyman Çakmak, Sena Şat, SMF’li Ali Ekber Erarslan, ESP Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Rojhat Demirdöken, Kerim Satış, Hıdır Devrim gibi bir çok kişi gözaltına alındı.

18.00

Birleşik Mücadele Güçleri’nin açıklamasına saatler kala Kadıköy polis saldırısı sonrası HDP milletvekilleri Halitağa girişinde kuruluş deklarasyonunu okumak için bir araya geldi.

HDP binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen milletvekilleri ablukaya alında. Polis basın açıklamasına basın emekçilerini almayacağını belirtti. 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu