EmekGüncel

BİSAM: 1 haftada 188 işçi koronavirüse yakalandı

İktidar koronavirüs pandemisinin yükünü işçi ve emekçilere yüklenmeye devam ederken, işçiler arasında vaka artışı sürüyor

Krizin faturasını işçi ve emekçilerin omuzlarına yükleyen AKP pandeminin ölümcül sonuçları ile de işçi ve emekçileri yüz yüze bıraktı. “Evde kal” çağrıları yükselirken, işçi ve emekçiler sokağa çıkma ve yaş kısıtlamalarından “muaf” tutuldular ve ellerine çalışma izin kâğıtları verilerek fabrikalara yollandılar. Fabrikalarda üretimin devam etmesi gayesi ile koronavirüse yakalanan işçilerin bilgilerinin gizlendiğini, tersinden koronavirüse yakalanan işçilerin işten atıldığını ve Dardanel fabrikasında olduğu gibi çalışma kamplarına mahkûm edildiğini gösteren birçok örnek medyaya yansıdı. İşçi ve emekçileri açısından tablonun medyaya yansıyanlardan daha vahim olduğu ise açık.

DİSK Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM) yayınladığı infografik ile fabrikalardaki korona virüs tablosunu paylaştı. 22-28 Mart haftası (önceki hafta) ve 29 Mart-4 Nisan (geçen hafta) haftası olarak geçtiğimiz iki haftanın verileri üzerinden derlenen BİSAM’ın verileri fabrikalardaki korona virüs bulaşı hızını da ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafta koronavirüse yakalanan işçi sayısı 188

BİSAM’ın verilerine göre, önceki hafta ellerine bilgisi ulaşan fabrika sayısı 102, geçen hafta ise 104 oldu. Bu fabrikaların verilerine göre Mart 2020 tarihinden önceki haftaya kadar toplam korona virüs görülme sayısı 3.925 iken geçtiğimiz hafta bu sayının 4.113 olduğu belirtildi. Aktif vaka sayısı ise önceki hafta 117 iken geçtiğimiz hafta 238’e yükseldi. Bir hafta içerisinde aktif vaka sayısı 121 oldu.

Korona virüse yakalanan işçi sayısı ise dikkat çekti. Önceki hafta bu sayı 89 iken geçtiğimiz hafta korona virüse yakalanan yeni işçi sayısının 188 olduğu belirtildi. Karantina altındaki işçi sayısını da paylaşan BİSAM; önceki hafta bu sayının 119, geçtiğimiz hafta ise 271 olduğunu açıkladı.

En az 215 kadın işçi koronavirüse yakalandı

BİSAM, ayrıca Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu fabrikalarda geçtiğimiz hafta 20 kadın işçinin korona virüse yakalandığını belirtti. Bu sayının Mart 2020 tarihinden bu yana ise en az 215 olduğu açıklandı.

Anadolu ve Gebze şubelerinde aktif vaka sayıları yüksek

Yayınlanan infogramda Birleşik Metal-İş sendikasının şubelere göre vaka sayısı grafiklerine de yer verildi. Bu grafiklere göre Anadolu ve Gebze şubesi en yüksek vakaların görüldüğü şubeler oldu. Anadolu ve Gebze şubelerini sırası ile Eskişehir ve İzmir şubeleri izliyor.

Tarihlere göre aktif vaka sayısının gösterildiği grafikte ise Kasım 2020 tarihinde görülen aktif vaka sayısındaki artışın Ocak-Şubat 2021 tarihinde azaldığı fakat Mart’ın son haftasında tekrar yükselişe geçtiği izlendi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu