Güncel

“Bizi korkutamazsınız!”

İstanbul: Cumartesi Anneleri bugün 391.kez Galatasaray Lise’si önündeydi.

Batman’da gözaltına alınarak kaybedilen İbrahim Çelik ve oğlu Edip Çelik’in akıbetinin sorulduğu bu haftaki eylemde İbrahim Çelik’in kızı Feryal Çelik ilk sözü aldı. Batman’da 18 yıl önce kaybedilen kardeşi Edip ve babası İbrahim Çelik’ten yıllardır haber alınamadığını dile getiren Feryal Çelik’in konuşması sırasında  duygusal anlar yaşadı.

Daha sonra söz alan Hasan Ocak’ın abisi Ali Ocak, “Bizleri korkutmaya çalışmalarının yanı sıra ölümlere, kayıplara alıştırmaya çalışıyorlar. 30 yıldır alışmayacağız! Teslim olmayacağız, bunu haykırıyoruz!” dedi.

Ardından haftanın basın açıklamasını Cumartesi Anneleri adına Başak Can okudu.

Can, geçmişin hesabı verilmeden demokrasiye geçilemeyeceğini dile getirdi. Devletin Hizbullah ile birlikte olduğunu vurgulayan Can, Dönemin İçişleri Bakanı İsmet Sezgin’in ‘PKK’ya karşı örgütlendirildi’ diyerek devlet bağlantısı en yetkili ağızdan itiraf ettiği, OHAL Valisi Ünal Erkan’ın ‘PKK çökertilmedikçe, Hizbullah tipi militan örgütleri çözmeye niyetli değiliz’ diyerek sahiplendiği Hizbullah, 90’lı yıllarda üs olarak Batman’ı seçti dedi.

Baba- oğlun 10 Temmuz 1994 gecesi Batman’da evlerinden alınarak kaybedildiğini belirten Can, ailenin tüm başvurularının sonuçsuz kaldığını söyledi. Batman’da yaşanan vahşetin hesabının verilmesi ve dönemin tüm sorumluların yargılanmasını ve hesabının sorulmasını dile getiren Can sözlerini şöyle bitirdi: “Devletin kurup silahlandırdığı, eğittiği çetelerin Kürtlere yaşattığı zulüm mahkûm edilmeden Kürt sorunu çözülemez. Kayıplarımızın akıbetleri açıklanmadan failleri yargılanmadan demokrasiye geçişten bahsedilemez!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu