Güncel

“Bizim için bayram, zulme karşı direnildiğinde olur”

 

İstanbul: Cumartesi Anneleri, 487. haftasında da yakınlarını aramaya devam ediyor. Eylemde ilk olarak Fehmi Tosun’un yakını konuştu. Bayram arefesinde hala kayıplarına ulaşamadıkları için oldukça üzgün olduklarını dile getiren anne Tosun bayramda annesinin mezarını ziyaret edecek olan Başbakan’ın taleplerine kulaklarını tıkadığını belirtti. Devletin oldukça acımasız olduğunu dile getirerek istenirse bir saat içinde verebilecekleri mezarlar için yıllardır adım atmadıklarını söyledi.

Ardından Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır söz aldı. Kırbayır; devletin trenlerle, vapurlarla uğraştığını ama halkının taleplerine sağır kaldığını söyleyerek “Bayram benim neyime, kan damlar yüreğime. devlet öldürdüğü yetmezmiş gibi mezarlara karanfil bırakma hakkımızı da engelliyor. Hala suç işliyor. Siz bize yakışmıyorsunuz, utanın ar duygunuz varsa” sözleriyle duygularını dile getirdi.

Daha sonra Murat Yıldız’ın annesi, 20 yıl önce kaybedilen oğlunun akibetini sordu. “Bayram geliyor; herkes neşe içinde, biz ise oğlumuza sarılıp kucaklayamıyoruz. Yaşasaydı şimdi 40 yaşında olacaktı. Verin bizden aldıklarınızı. Kayıplar, zulümler birdaha olmasın. Analar evlatlarına hasret kalıp gözyaşı dökmesin” şeklinde konuştu.

Son olarak Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren, İHD adına bir konuşma yaptı. Eren, devleti yönetenlerin bayram mesajı yayınlayacaklarını ve bu mesajlarda mutluluk, kardeşlik ve barış vurgusu yapacaklarını söyleyerek “Bizi sonsz işkenceye mahkum edenler toplumun yaralarının sarılmasından nasıl söz edebilir? Kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştiren, öldürenler hangi barıştan bahsedebilir?” sözleriyle tepki gösterdi. Ayrıca Eren, kendileri için bayramın haksızlığın ve zalimliği üzerine yürümek, karşı durmak ve evlatlarına layık olabilmek anlamına geldiğini vurguladı. Yaşanılanların hesabının gerçek adalet karşısında verildiği güne kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyleyerek Gazze ve Rojava başta olmak üzere zulme karşı direnenlerin yanında olduklarını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından haftaya 488. haftada buluşmak üzere eylem sonlandırıldı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu