Güncel

Boğaziçi Üniversitesi’nde bir öğrenci daha gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi’nde Erdoğan’ın hedef göstermesiyle üniversitelilere dönük gözaltılar devam ediyor. Bugün bir öğrenci daha Kuzey Kampüsü girişinde gözaltına alındı.

H. Merkezi: Boğaziçi Üniversitesi’nde Tayyip Erdoğan’ın “Okuma hakkı vermeyeceğiz” diye hedef almasının ardından, üniversitelilere dönük gözaltılar devam ediyor. Bugün öğle saatlerinde Kuzey Kampüsü girişinde bir üniversiteli daha gözaltına alındı.

 

Ne olmuştu?

19 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, Efrîn’in TSK ve cihatçı gruplar tarafından ele geçirilmesinin ardından üniversitede lokum dağıtmak isteyen bir grubu, “Katliamın lokumu olmaz” diyerek protesto etmiş ve lokum dağıtımını engellenmişti.

Ardından Tayyip Erdoğan’ın “Bu terörist gençlere her türlü çalışmayı yapıyoruz, onu söyleyeyim. Onların eşkallerini belirlemek suretiyle bu üniversitede okuma hakkını vermeyeceğiz” sözleriyle hedef aldığı Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri operasyonlarla gözaltına alınmıştı.

3 Nisan’da, gözaltına alınan 16 üniversiteliden 9’u tutuklanırken 6 kişi adli kontrol talebiyle serbest bırakıldı.

Mahkemede üniversitelilere yalnızca “Katliamın lokumu olmaz” açıklamasındaki fotoğraflar gerekçe gösterilerek Terörle Mücadele Kanunu 7/2 maddesi gereğince tutuklanmalarına karar verildi.

Tutuklanan üniversitelilerin isimleri şöyle: Agah Suat A, Berke A, Yusuf Noyan Ö, Deniz Y, Sevde Ö, Şükran Yaren T, Zülküf İbrahim E, Esen Deniz Ü, Kübra S.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu