Güncel

Bolu Hapishanesi’nde 3 tutsak işkenceyle sürgün edildi

Tutsaklar Deniz Şah, Latif Mollaahmetoğlu ve İlhan Kaya işkenceyle İzmir 2 No’lu F Tipi Hapishanesi'ne sürgün edildi

Halkın Hukuk Bürosu (HHB), Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan Deniz Şah, Latif Mollaahmetoğlu ve İlhan Kaya’nın 2 Mart 2021 tarihinde işkence edilerek İzmir 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’ne sürgün edildiğini açıkladı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili yazılı açıklama yapan HHB, sevk öncesi ve sonrasında tutukluların ailelerinin de bilgilendirilmediğini belirtti.

Tutsaklardan Latif Mollaahmetoğlu’nun 3 Mart günü telefon görüşü hakkını kullanmaması üzerine endişe duyan ailesinin hapishaneyi aramasıyla durumun öğrenildiğinin aktarıldığı açıklamada, “Bolu F Tipi Hapishanesi’nde geçtiğimiz Ocak ayında aynı tutsaklar gardiyanların saldırısına ve işkencesine maruz kalmış, tutsakların vücudunda ezikler ve darp izleri meydana gelmiştir. Bununla ilgili tutsaklar ve aileleri tarafından yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verilmiştir. Ve hemen akabinde de tutsaklar sürgün edilmiştir” denildi.

‘4 sürgün’

Sürgünler ve beraberinde getirdiği işkence, kötü muamele cezaevlerinde rutin bir uygulama haline geldiğinin vurgulanan açıklamada, “Bolu F Tipi Hapishanesinden sürgün edilen üç tutsağın kaç kere sürgün sevk uygulamasına maruz bırakıldıklarına bakmak bunun en büyük kanıtıdır. Latif Mollaahmetoğlu en başta Edime F Tipi Hapishanesi’nde tutulmaktayken sırayla Sincan 1 Nolu F Tipi Hapishanesine, Tekirdağ 2 Nolu Tipi Hapishanesine, Bolu F Tipi Hapishanesine ve en sonunda da İzmir 2 Nolu F Tipi Hapishanesine gönderilerek toplam 4 defa sürgün edilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Salgın sürecinde tutukluların kendilerinin talep ettiği sevkler gerçekleştirilmezken sürgünlere devam edildiğinin belirtildiği açıklamnın sonunda “Sürgün sevk politikalarına derhal son verilmelidir” sözleri kullanıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu