Dünya

Bonn’da Newroz kutlaması

BONN |24-03-2013 | Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) tarafından “Abdullah Öcalan’a Özgürlük, Kürdistan’a Barış” sloganıyla organize edilen Newroz kutlamaları Almanya‘nın Bonn şehrinde yapıldı.

Kutlamalar sabah saat 11:00‘de onbinlerce kişinin katılımıyla Ludwig-Erhardt-Allee‘den yürüyüşle başladı.

TKP-ML,TİKB  ve MLKP de yürüyüş ve mitinge bayraklarıyla katıldı.TKP-ML YDK nın çıkardığı Newroz bildirisi yaygın sekilde  kitleye dağıtıldı.

Miting alanına gelindiğinde Ey Rakip Marşı eşliğinde saygı duruşu yapıldı. Almanya Aleviler Federasyonu adına mesaj okunmasının ardından, Şehit Aileleri Kurumu sahneye çıkarak Kürdistan halklarının Newroz’unu kutladıktan sonra, Paris’te 9 Ocak günü katledilen üç kadın devrimciden Sakine Cansız‘ın babası “Newroz bayramınızı kutluyorum. Gönül arzu ederdi ki Sakine de Leyla da Fidan da aramızda olsun. Hepinizi saygı sevgiyle selamlıyorum” dedi. Leyla Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez ise Paris katliamı üzerine yazdığı şiiri okudu.

Mitingte KNK Başkanı Tahir Kemalizade, PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim ile BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak da birer konuşma yaptılar. Konuşmaların arasında Hozan Seyidxan, Mehmet Atlı, Bang, Hozan Diyar, Ayşe Şewaqi, Koma Siyabend, Hozan Niyazi ve Basklı müzik grubu Fermin Muguruza sahne aldı.

KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ise kutlamaya gönderdiği görüntülü mesajda “21 Mart’ta yürürlüğe giren bir ateşkes ilan ettiklerini” açıkladı. Karayılan “Özgür Kürdistan gerillaları hiçbir askeri eylem yapmayacaklardır. Türkiye sınırlarında olan askeri faaliyetleri, ateşkes çerçevesinde planlanacaktır. Ama eğer güçlerimize saldırı olursa, elbette güçlerimiz bu saldırılar karşısında kendilerini koruyacaklardır. Bir kere daha saldırılara karşı misilleme hakkımız olacaktır” dedi.

AHM-ATİK Haber Merkezi

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu