GüncelManşet

Bonzai bir süs bitkisi değildir

 

Yucatan fire, space truckin, eart impect, black mamba, jamaican gold ya da son günlerde sık sık adını duyduğumuz “BONZAİ”. Aslında 2010 yılından itibaren ülkemizde yaygın kullanılan bir uyuşturucu türü. Neden bir anda ülke gündemine oturdu? Neden kan tahlilinde çıkmıyor? Ve nasıl bu kadar rahat bulunabiliyor? Bu soru döngüsü daha çok uzayıp gidebilir ama kısaca bonzai hangi maddeden yapılır, neden kan tahlillerinde çıkmaz ve nasıl etkileri vardır bunu açıklayalım;
Bonzai; jwh-10,jwh-23,jwh-48,cp-48 ve hu-20 gibi 480 den fazla kimyasal sentetik cannobinoid maddesinden hazırlanır. Tamamen kimyasal olan bu madde fare zehiri, klima gazi, tarım ilacı vb. maddeler esrarın üzerine püskürtülerek kullanılıyor ve çoğu içen de bunun esrar olduğunu düşünüyor. Esrardan 10 kat daha tehlikeli olduğu kanıtlanmış bu madde, sıvı halde meyve sularının içine damlatılarak da kullanılıyor. 22 hastalığa kapı aralıyor, beyin, kalp ve akciğerlerde kalıcı hasar bırakıyor. Kullanıldığı zaman ağız kuruluğu, terleme yaşanıyor ve sonrasında “bad trip” yani ölüm tribine giriliyor. Bir anda korku, halüsinasyon görme, öldüğünü yahut öleceğini düşünme düşüncesi kullanan kişileri kalp krizi geçirip o anda ölmesine neden oluyor. Tek bir kullanımla ölüm riski % 99’dur. Vücutta normalden büyük sivilceler, hafıza kaybı ve delilik gibi belirtiler meydana getirebilir. Uyarıcı etkileri esrarın ortaya çıkarttığı etkilerden daha fazladır. Konuşma güçlüğü agresiflik, geçici körlük ve nöbetlere yol açıyor.
Nasıl bu kadar kolay bulunuyor?
2011 yılında bonzai kullananların sayısı 2012’de 18 kat arttı. 2011’de 21 ilde kullanılan bonzai bir yıl sonra 47 ile çıktı. Bonzaiyi oluşturan sentetik cannabinoid maddesinin sadece 15 çeşidi hakkında yasal düzenleme var. Bu yüzden gümrük kapılarında çalışan uzmanları her seferinde farklı sentetik karışımlar içeren bonzai paketleriyle karşılaşıyor. Son zamanlarda sıvı-likit halde sokulmaya çalışılıyor. ÇİN, ABD, KKTC, ALMANYA İSPANYA, HOLLANDA, İNGİLTERE ve MACARİSTAN gibi ülkelerden yasadışı yollardan ülkeye sokuluyor.16 farklı tütsü ürünü ve 40 farklı besinin incelendiği bir çalışmada, markadan markaya ve seriden seriye değişen farklı kombinasyon ve oranlarda 11 farklı sentetik cannabionid madde saptandı. Bu nedenle bu uyuşturucu maddelerin klinik etkilerini tahmin etmek oldukça güç. Uzmanlar 12-13 yaşındaki çocukların bonzai içtiğini kayıtlara geçmiş. Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezinde (AMATEM) testler sağlıklı bir şekilde yapılmıyor. Çünkü yeterli altyapı yok! İçenleri en çok cezbeden yanı ise kan testinde çıkmıyor olması. Bağımlılar kendi arasında yasal ot diyor ya da legal ot. Ülkede en kolay bulunan madde bonzai renkli, cafcaflı 3 gramlık paketlerde satılıyor ve internet üzerinden tütsü adıyla satışları mevcut. Her yıl 25-30 sentetik uyuşturucu madde piyasaya sürülüyor, yasal boşluklardan yararlanıyor. İçerken yakalananlar AMATEM’E gönderilip teste tutuluyor testlerde çıkmadığından kaynaklı caydırıcı bir etkisi de olmuyor. Gözleri kızarmış, agresif, geçici körlük yaşayan ve ayakta duramayan birini gördüğünüzde anlayın ki bonzainin etkisinde. 2011 yılında Amerika’da 11.406 kişi bonzai yüzünden acil servise kaldırılmıştı.
Çocuğunuzun madde kullandığını nasıl anlarsınız? Arkadaş grupları sık sık değişiyor, parasını iyi yönetemiyorsa, eskiden yeten harçlığı yemiyorsa ve evden paralar kayboluyorsa sorun vardır ve dikkat etmek gerekir. Unutkanlık olabilir, kişi madde ile dağılır ve hayatı idare etmekte zorlanır. Madde etkisi altında davranışlarında gariplik olur. Her şeyden önce yakın ve güçlü bir ilişki oluşturmaya gayret edilmeli. Uyuşturucu kullanımının 12 yaşına kadar düştüğü ülkemizde sorumluluk hepimizin omuzlarında. Uyuşturmak devletin asimile etme ve yozlaştırma politikasıdır geçit vermeyelim.

(Kartal’dan bir okur)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu