Manşet

İbrahim Kaypakkaya DEÜ’de Anıdı!

İzmir: Katledilişinin 40. yılında olduğumuz Komünist önder İbrahim Kaypakkaya ve yine Mayıs ayı içerisinde şehit düşen Haki Karer ve Dörtler; Dokuz Eylül Üniversitesi’nde gerçekleşen bir eylemle anıldı. DYG, YDG, DGH, SGD ve DÖB tarafından örgütlenen eylemde polis yürüyüş güzergahına barikat kurarak yürüyüşü engellemek istedi.

13.30’da Dokuzçeşmeler kampüsünde gerçekleşen eylemde, İbrahim Kaypakkaya’nın resmi olan dövizler ve yine Dörtler’e dair sloganlar ve dövizler taşnıdı.

“İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür”, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Katil devlet Hesap Verecek” vb. sloganları atıldı. Eylem, Kırmızı Kafe’nin önünde ajitasyon çekilmesi ile devam etti. Buradan ilerlemek isteyen öğrenciler ise, polis barikatı ile karşılaştılar.

DSC 0325ÖGB ve çevik kuvvet barikatının önüne gelindiğinde barikatın kaldırılmasını isteyen öğrenciler, güvenlik şefi ve emniyet yetkilileri ile tartıştılar. Bu sırada emniyet yetkililerinden birisinin “Elinizde fotoğrafın taşıdığınız İbrahim Kaypakkaya bir terör örgütünün kurucusudur.” şeklindeki konuşması; devletin İbrahim Kaypakkaya’ya ve onun ardıllarına dair korkusunun göstergesi oldu.

Daha sonra ise Fakülte Sekreteri Ferit Kuru gelerek öğrencilere yürüyüş güzergahının yasaklı olduğunu söyledi. Bunun üzerine oturma eylemi yapan öğrenciler daha sonra ise Dekan’ı protesto etmek için yürüyüş güzergahını değiştirerek Dekanlık önüne geçti.

Burada ise eylem basın metninin okunması ile devam etti. Okunan metinde İbrahim Kaypakkaya’nın devrimci fikirlerinin açtığı yol anlatılarak, devletin korkulu rüyası olması sebebi ile katledildiği vurgulandı. Onun Kürt ulusal sorunu, Kemalizm tespitlerindeki ileriliğinin devrimci hareketin o dönemki karanlığa darbe vurduğunun belirtildiği metinde, Haki Karer’in ve Dörtlerin de direnişi ve mücadelelerinin anlatıldığı basın metni; ” Katledilişinin 40. yılında İbrahim Kaypakkaya’yı ve Haki Karer’i, Dörtleri tüm alanlarda sahiplenerek, anarak katledenlere cevap olacağız. Şanlı mücadele günlerini onların ısrarıyla, inancıyla, öfkesiyle, kararlılığıyla karşılayacağız. Zulmün karanlığını ve gençliğe dönük saldırılarını onların bilinciyle kavrayacağız. Ve onların öfkesi ile saldırılara barikat olacağız. Gençliği geleceksizleştirme ve örgütsüzleştirme oyunlarını bozacağız ve devrimci çizgide ısrar edeceğiz” ifadeleri ile sonlandı.

Buradan tekrar Hazırlık önüne geçen kitle ise programa burada devam etti. “Dörtlerin gecesi”, “Zindanda Kaypakkaya” şiirlerinin okunduğu etkinliğin ardından gerçekleşen müzik dinletisi ile eylem bitirildi.

 

[widgetkit id=102]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu