Manşet

İbrahim Kaypakkaya: PRESENTE! İbrahim VIVA!

Katledilişinin 40. yıında İbrahim Kaypakkaya uluslararası alanda birçok devrimci örgüt tarafından yapılan açıklamalarla anılıd. Sınıfsal Gençlik Ligası (LIJUC)’nın elimize e-mail yoluyla ulaşan açıklamasını güncelliğinden dolayı yayımlıyoruz:

MeEnternasyonal proletaryanın yoldaşı İbrahim Kaypakkaya’yı katledilişinin 40. yılında anıyoruz!

Bugün 18 Mayıs 2013… Tam 40 yıl önce, enternasyonal proletaryanın yoldaşı İbrahim Kaypakkaya katledildi. Kaypakkaya büyük sermayenin ve onun yeminli uşakların uyguladığı baskı ve sömürüye son vermek için halk savaşının kızıl şafağını yarattı ve savaşa önderlik eden Türkiye Komünist Partisi/Marksist Leninist’i kurdu.

Geçen 40 yılda yoğun bir mücadele verildi, büyük deneyimler yaşandı ve muazzam fedakarlıklar yapıldı. Onlar, halkın oğul ve kızları, yaşamlarını alınteri ve azimle özgürlük içinde feda etti/ediyor, yaşadıkları ülkenin bağımsızlığı için kanlarını döktüler ve büyük devrimci görev için partiyi Türkiye’deki proletarya ve kitleye taşıdılar.

Büyük bir mutlulukla görüyoruz ki İbrahim Kaypakkaya’nın ruhu ve öğretisi her acıdan her devrimcide ve Türkiye halkının gönlünde yaşamaktadır. Aynı ruhu, kızıl yıldızı rehber alan ve komünist bir dünya için mücadele edenlerde de yaşamaktadır.

Bu anlamda, katledilişinin 40. yılında Kaypakkaya’yı anarken, onun yazıları üzerine yoğun bir araştırma yapmalı, onun düşüncesi yaymalıyız. İbrahim MLM inceleyerek Türkiye gerçeğine teori ve pratikte uygulanabilir hale getirmek için çabaladı. Bu dersler bizim için çok önemli ve bundan öğrenmeliyiz.

İbrahim’in düşünceleri ve çalışmaları komünistler olarak yürüttüğümüz faaliyetlerde ve verdiğimiz mücadelede hala canlıdır! İşkencehanelerde faşizme karşı sergilediği duruş bizim için ilhamdır!

İbrahim Kaypakkaya: PRESENTE! İbrahim VIVA!

(İbrahim Kaypakkaya: Aramızda! İbrahim Yaşıyor!)

Sınıfsal Gençlik Ligası (LIJUC)

(18 Mayıs 2013-Meksika)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu