Dünya

Brezilyalı köylüler Renato yoldaş için eylemdeydi

H. Merkezi: 9 Nisan günü, bir yıl önce barbarca katledilen Renato yoldaşın anısına ve bu katliamı kınamak için Brezilya’nın Jaru kentinde bir yürüyüş düzenlendi.

Eylem aynı zamanda Jaru bölgesinde topraklara el koyan köylüleri desteklemek ve Brezilya Ordusunun, toprak mücadelesini kriminalize etmesini de protesto amacı taşıyordu.

Anma ve protesto gösterisine Rondônia’nın dört bir yanından çoğunlukla yoksul çiftçiler ve Tarım Devrimi tarafından ele geçirilen topraklarda yaşayan kampçılar katıldı.
Eylem, Cebraspo (Brezilya Halkla Dayanışma Merkezi), Rondônia ve Batı Amazon Yoksul Köylü Ligi ve Yoksul Köylülerin Ulusal Ligi tarafından örgütlenirken; birçok öğrenci, öğretmen, avukat, işçi ve aralarında MEPR (Halkçı Devrimci Öğrenci Hareketi), İnşaat İşçileri Sendikası vb. olan çeşitli demokratik hareketlerin temsilcileri katıldı. Renato yoldaşı, tüm köylüler ve örgüt temsilcileri ülkenin birçok bölgesinde köylüler; arasında yaşayan, onlar için çalışan, mücadele eden biri olarak değerlendiriyorlar ve onun mücadelesi, emekleri önünde saygıyla eğiliyorlar. 

 

 

 

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu