Güncel

“Bu bayram bizim bayramımız değil”

İstanbul: Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi bugün (23 Nisan) Taksim Meydanı’nda yaptığı basın açıklamasıyla, “Çocukların üzerine bombalar yağıyor, çocuklar hapiste, çocuklar iş cinayetlerinde kurban, çocukları işkencede olan bir ülke” diyerek, Çocuk ‘Bayram’ını protesto etti.

Galatasaray Meydanı’nda toplanan HDK Gençlik Meclisi üyeleri, “Bizim ‘Bayram’ımız değil!, Katil Devlet Hesap Verecek!, Ev Ne Cejna Me Ye!” yazılı pankart açtı. Eylemde, “Pozantıyı unutma, unutturma”, “Sivas’tan Roboski’ye çocuk katili TC.”, “1915’in çocukları nerede”, “Çocuk işçiliğine son” yazılı dövizler taşıdı. Eylem boyunca sık sık, “Bu bayram bizim bayramımız değil”, “Sivas’tan Roboski’ye Katil devlet hesap verecek”, “Kurdistan goristan ji bo faşîstan” sloganları atıldı.

Taksim Meydan’ına gelindiğinde basın açıklamasını HDK Gençlik Meclisi adına Betül Çobanoğlu okudu. Çobanoğlu, TC’nin çocuk ‘bayramı’ ile her fırsatta övündüğüne dikkat çekerek buna karşın, “Çocuklar sokakta, hapishanelerde işkence-tecavüz gibi insanlık dışı saldırılara maruz kalırken, Roboski’de katledilirken, anadilde eğitim hakkı halen tanınmamışken, isimlerini gizlemek zorunda bırakılırken, yaşamın her alanında sömürülürken; yoksulluğun bütün yükünü omuzlarında taşıyan, sokakta, tarlada, atölyede karın tokluğuna çalışırken biz bu tabloda bayram göremiyoruz” dedi. konuşmasının devamında katledilen çocukların faillerinin mahkemelerce aklandığını, çocuklara mahkemelerce yaşlarından büyük cezaların verildiğini ve hapishanelerde çocukların işkenceye maruz kaldığını belirten Çobanoğlu son olarak, “Biz hakların eşit, çocukların özgür ve mutlu olduğu bir gelecek için mücadele edeceğiz” dedi.

Eylem atılan sloganlarla son buldu.

[widgetkit id=39]

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu