Güncel

Bu da oldu: “sağır ve dilsizden PKK propagandası”

Mersin: Adana Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde tamda Türkiye klasiklerine uygun bir dava sonuçlandı. Mahkeme tarafından sağır ve dilsiz Mehmet Tahir İlhan’a “PKK propagandası” yaptığı suçlamasıyla 8 yıl 4 ay, aynı davada yargılanan Uğur K.’ye ise 11 yıl 11 ay hapis cezası verdi.

Türkiye’de eğer Kürtsen hapishaneye atılmaman için sağır ve dilsiz olmanın bile yetmediğini gösteren bu dava da, savunmasını işaret dili tercümanı aracılığıyla yapan Mehmet Tahir İlhan; cadde üzerinde eylem yapan grup ile karşılaştığını ve kalabalığın içerisindeki bir arkadaşının kendisini çağırdığını ifade etti. Bu sırada polisin gruba müdahale ettiğini belirten İlhan, ailesine bakacak kimsenin olmamasından da kaynaklı tahliyesini talep etti ancak mahkeme heyeti, İlyan’ı, “örgüt adına suç işlemek”, PKK’nin “propagandasını yapmak”, “güvenlik güçlerine görevini yaptırmamak”, “direnmek”, “2911 Sayılı yasaya muhalefet etmek” suçlarından toplam 8 yıl 4 ay hapse mahkum etti. Uğur K. ise toplam 11 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı.

İlhan’ın avukatı Tugay Bek ise: “İlhan, doğuştan tamamen duymayan ve konuşmayan işitme ve duyma özürlüdür ve aynı zamanda okuma ve yazması da yoktur. İlhan’ın sloganlara eşlik etmesi dahi imkansızdır. Örgütün propagandasını yapabilmek için hiçbir fiziki koşula uygun olmayan sanığın, bu şekilde suçlanıyor olması akla ve mantığa da aykırıdır.” şeklinde konuşmuştu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu